Yatırım yapmaya başla!

Çinli Xiaomi’nin Halka Arz Adresi Hong Kong Borsası Oldu!

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, birincil halka arz için Hong Kong Borsası’na başvuruda bulundu. İşte yılın en çok merak edilen açılışı hakkındaki detaylar;
Çinli Xiaomi’nin Halka Arz Adresi Hong Kong Borsası Oldu!

6 Nisan 2010’da Pekin’de kurulan ve geçtiğimiz haftalarda 8. yaşını kutlayan Xiaomi, uzun süredir beklenen halka arzını sonunda gerçekleştiriyor.

Hızlı yükselişi ve giderek artırdığı pazar payı ile dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri haline gelen Xiaomi, son yıllara damgasını vuracak IPO başvurusuyla bugün manşetlerin başlıklarını süslüyor. Ve söylenenler gösteriyor ki halka arz için Hong Kong Borsası’na başvuran Xiaomi, unutulmayacak hikayeler yazmaya gidiyor.

Xiaomi’nin halka arzdan en kadar gelir elde etmeyi beklediği açıklanmasa da bunun yılın en büyük halka arzı olması bekleniyor.

Xiaomi Yılın En Büyük Halka Arzına Hazırlanıyor Ayrıca kaynaklar rakamın 10 milyar dolar seviyesine ulaşması durumunda Xiaomi’nin piyasa değerinin 80 ila 100 milyar dolar olacağını öngörüyor. Beklentileri karşıladığı takdirde Alibaba’nın 2014’teki 21.8 milyar dolarlık halka arzından sonra Çinli bir şirketin en büyük halka arzı olarak tarihe geçmesi beklenen IPO, haliyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Konuyla ilgili yakın kaynaklardan alınan bilgiler arasında halka arz işleminin Haziran sonunda yapılacağı bilgisi de var.

Xiaomi Yılın En Büyük Halka Arzını Haziran'da Yapacakİlaveten; Xiaomi’nin halk arzından gelecek paranın yapay zeka, Ar-Ge ve global büyüme amaçları için kullanacağı söylendi. Bunlara ek olarak; doldurulan dosyada Xiaomi’nin geçmiş yıllara ilişkin bilançolarına da yer verildi. Örneğin; şirketin 2017’deki gelirlerinin 2016’ya kıyasla % 65.7’lik artışla 18 milyar dolara yükseldiği söylendi.

Faaliyet karının da yine 2016’ya (3.79 milyar yuan) kıyasla 12.22 milyar yuana yükseldiği kaydedildi.

Xiaomi 10 Milyar Dolarlık Halka Arz BekleniyorZaten Çin’in Apple’ı olarak tanımlanan Xiaomi 100 milyar yuan hedefine yıl bitmeden ulaşmıştı. Bu haber Mobil Dünya Kongresi’nde konuşan Wang Xiang tarafından verilmiş, Yönetim Kurulu Başkanı’nın açıklamasındaki “2018’de 100 milyar yuandan çok daha fazla gelir elde edebiliriz” sözleri dikkat çekmişti.

Yeri gelmişken; Xiaomi’nin Hong Kong Borsası’nın teknoloji şirketlerini çekmek için Pazartesi günü yürürlüğe soktuğu yeni yasalar çerçevesinde halka arz edilecek ilk firmalardan biri olacağını da belirtelim. Kısacası; Xiaomi’nin borsaya açılışı pek çok farklı yönüyle merak uyandırıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum