Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Xi: Birinci Aşama Ticaret Anlaşması Hem ABD Hem de Çin için Faydalı

Xi Jinping, birinci aşama ticaret anlaşmasının hem Çin hem de ABD için faydalı olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;

Çin’in resmi haber ajansına göre Xi Jinping, Cuma günü birinci aşama ticaret anlaşmasının hem Çin hem de ABD için faydalı olduğunu söyledi. “ABD ve Çin arasında varılan birinci aşama ekonomik ve ticaret anlaşması ABD, Çin ve tüm dünya için iyi bir şey. Hem ABD hem Çin pazarları hem de dünya buna çok olumlu yanıt verdi. ABD, Çin ile yakın iletişimi sürdürmeye ve mümkün olan en kısa zamanda anlaşmayı imzalamaya ve uygulamaya çalışıyor.” dedi.

Ayrıca Cuma günü Başkan Donald Trump ile ticaret anlaşması hakkında yaptığı telefon görüşmesini kabul etti. Cuma günü erken saatlerde Trump, Xi Jinping ile çok iyi bir konuşma yaptıklarını belirtmiş ve Çin’in büyük ölçekli ABD tarım ürünü alımına başladığını kaydetmişti. Xinhua raporunda ise sınırlı ticaret anlaşmasıyla ilgili herhangi bir ayrıntıdan bahsedilmedi.

Öte yandan Xi, ABD’nin son zamanlarda Tayvan, Hong Kong, Sincan ve Tibet’e dahil olması konusunda “ciddi endişeler” olduğunu belirtti.

Xi Jinping Birinci Aşama Anlaşması Bu uygulamaların Çin’in iç işlerine karıştığını, Çin’in çıkarlarına zarar verdiğini ve karşılıklı güven ile iş birliğine elverişli olmadığını vurguladı. Ayriyeten Trump ile ikili ilişkiler ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunmak ve Çin-ABD ilişkilerini ilerletmek için görüşmeye devam etmek istediğini söyledi.

Sonuçta Ekim ayında Beyaz Saray, Sincan’daki Müslüman azınlıklara karşı insan hakları ihlali iddiası nedeniyle bir dizi Çinli şirketi kara listesine eklemişti. Trump ayrıca geçtiğimiz günlerde, Pekin’in itirazlarına rağmen Hong Kong protestocularını destekleyen iki yasa tasarısını imzalamıştı.

Hong Kong’un demokrasi yanlısı protestolarına hakında Trump, kötü bir şey olursa bunun müzakere için ve politik olarak çok kötü bir şey olacağını düşündüğünü söylemişti. ABD ile Çin ticaret kavgasına Hong Kong’un da eklenmesi nedeniyle Wall Street’i endişe sarmıştı. Öncesinde görüş bildiren uzmanlar da Pekin ile Washington’un ticaret anlaşmazlığında Hong Kong’un kilit bir sorun olabileceğini aktarmışlardı.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum