Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wells Fargo’nun 3Ç20 Kazançları Hayal Kırıklığı Yarattı

ABD'li banka Wells Fargo, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde hayal kırıklığı yaratan kazanç sonuçları bildirdi.
Wells Fargo’nun 3Ç20 Kazançları Hayal Kırıklığı Yarattı
Son Güncelleme: 
Yorum

San Francisco merkezli Amerikan finansal hizmetler şirketi Wells Fargo, düşük oranların bankanın net faiz geliri üzerinde baskı oluşturması nedeniyle üçüncü finansal sonuçlarıyla hayal kırıklığı yarattı. Hisse başına 45 sentlik kazanç beklenirken, 42 sentlik bir kazanç gerçekleşti.

Wells Fargo’nun yılın üçüncü çeyreğinde 17,978 milyar dolarlık gelir elde etmesi beklenirken, 18,86 milyar dolarlık gelir bildirildi.
Wells Fargo 3Ç20 Finansal Sonuçları
Kaynak: Wells Fargo

Geliri tahminlerin üstünde gerçekleşmesine karşın hisse başına kazancı kaçıran bankanın CEO’su Charles Scharf, “Üçüncü çeyrek sonuçlarımız, agresif parasal ve mali teşviklerin ABD ekonomisi üzerindeki etkisini yansıtıyor. Güçlü ipotek bankacılığı ücretleri, yüksek pay piyasaları ve azalan sıralı zararlar sonuçlarımızı olumlu etkiledi.” ifadelerini kullandı.

Scharf, tarihsel olarak düşük faiz oranlarının net faiz gelirini düşürdüğünü de vurguladı. Giderlerinin yüksek kalmaya devam ettiğini dile getirdi. Bankanın net faiz geliri, bir önceki döneme göre %19 düşüşle 9,368 milyar dolara geriledi. Bu keskin düşüş, FED’in koronavirüs salgınına yanıt olarak faiz oranlarını tarihsel düşük seviyelere çekmesinden kaynaklandı.

Bankanın raporu, yatırımcılar için bazı iyi sonuçlar da sunuyor. Üçücnü çeyrekte kredi zararları için 769 milyon dolar ayırdığı bilgisi alınan bankanın, 1,76 milyar dolarlık FactSet tahminini geride bıraktığı görüldü. Yılın ikinci çeyreğinde ise 9,5 milyar dolarlık karşılık ayırmıştı.

Wells Fargo hisseleri, raporun açıklanmasının ardından açılış öncesi işlemlerde %2’ye yakın kayıp yaşadıktan sonra açılışta %3’ü aşan kayıplara yöneldi.
Wells Fargo Hisseleri Sert Düşüş
Grafik: Market Watch

Bankanın hisseleri, %3,66 oranında ekside 23,84 dolardan işlem görmeye başladı. Dünkü işlemleri 24,74 dolardan sonlandıran hisseler, bugüne 24,27 dolardan başlangıç yaptı. Ardından düşüşünü hızla sürdürerek, 5 günlük getiri performansını %3,61 oranında negatif bölgeye çekti.

Wells Fargo hisseleri, 2020 yılında salgının neden olduğu ekonomik yavaşlamayla boğuşurken baskı altına girdi. Yılbaşından bu yana kadar %55,55 oranında düşüş kaydederken, 1 yıllık getiri performansı %51,77 oranında negatif bölgede bulunuyor.

Bankanın CEO’su, “COVID’in olumsuz etkisi devam ettiğinden ve daha fazla mali teşvik belirsiz olduğundan, ekonomik toparlanmanın yörüngesi belirsizliğini koruyor. Ancak sermaye ve likidite seviyelerimiz yasal minimumların çok üzerinde olduğu için güçlü kalıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu