Yatırım yapmaya başla!

Waymo, Dünyanın İlk Otonom Tesisinde Araç Yapımına Başladı!

Waymo, 14 milyon dolarlık yatırımla yaptığı ilk özel otonom tesisi en gelişmiş özerk araçları üretecek.
Waymo, Dünyanın İlk Otonom Tesisinde Araç Yapımına Başladı!

Google’nin bir projesi olarak hayatına başlayan Alphabet’in bir yan kuruluşu olan Waymo, özerk araçları için düğmeye bastı. Kendi kendine sürüş teknolojisinin ileri gelen isimlerinden olan şirket, sistemini yüklediği Chevrolet Pacifica ile uzun zamandır gerçek yol testleriyle özel yazılımını deniyor. Son dönemlerde filosuna Jaguar I-Pace EV SUV’u da kattı.

Detroit’teki tesis, “dünyanın ilk özel otonom tesisi” olarak geçmekte. Milyon dolarlık yatırımların sonucunda ortaya çıkan yapay zeka sistemi, modellere bellirli bir adreste yüklenmiş olacak. Öyle ki Waymo, özerk sürüş programını yüklemek için Jaguar ve Chevrolet ile önemli anlaşmalar yapmıştı. İşte detaylar;

Waymo CEO’su yeni oluşum tesisini Forbes’e anlatmış.

CEO John Krafcik, “Dünyanın ilk özel otonom tesisinde ilk denemeler sonrasında 30 Jaguar I-Pace’i özerk programa dahil ettik.” dedi. Bu geniş özel sistemin Detroit fabrikasıyla daha seri ve kapsamlı entegrelerin yapılacağı söylendi. Otomatik sürüşte lider konumda olan birkaç şirketten birisi olan Waymo, teknolojisini test edebileceği gibi robotaksi uygulamalarına daha hızlı adım atacak.

Finansal bir kiralama ile American Axle & Manufacturing Holdings Inc.’in sahip olduğu bir tesisi, Hamtrack sınırındaki Detroit merkez kampüsünde yeniden test edileceği söylendi.

Silikon vadisi teknoloji şirketinin yatırım için 14 milyon dolar ayırmış. Test ve geliştirme merkezinin vadiye yakın tutulmasının da işlerini kolaylaştıracağı söylendi. Ayrıca, hibrit Pacifica araçlarının üretildiği Windsor montaj fabrikası da lokasyon olarak kendilerine yakın bir bölgede.

Başlangıçta Detroit fabrikası, Waymo’nun beşinci nesil sürücü teknolojisini Kanadalı otomobil tedarikçisi Magna International Inc.’in yardımıyla, Avusturya’dan gelen elektrik Jaguar I-PACE SUV’lere entegre etmeye odaklanıyor. Fabrika şu anda Kaliforniya’da bulunan, geliştirme ve test için 30 aracın hazır olduğu bildirildi.

Detroit tesisi 200.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulu ve geçtiğimiz yaz açılmıştı. Waymo’nun tesise çalışması için kaç kişiyi aldığı bilinmiyor. Michigan Ekonomik Kalkınma İşbirliği’den gelen 8 milyon dolarlık hibe anlaşma şartları; Waymo’nun 3 yıllık kiralama masrafları ve 2021 yılı sonuna kadar 100 işçi çalıştırması. Ve en sonunda tesisin tam kapasiteli çalıştığında 400 iş gücünün olduğunu gösterilmesi istenmiş.

Waymo, mühendis ve filo operasyon uzmanları aradığını söylüyor. Amerikalı özerk sürüş şirketi, PSA ile devasa bir anlaşma yapan FCA’dan 62.000 Pacifica ve Jaguar’dan 20.000 araçlık satın alma sözleşmesi imzaladı. Alanında çok geniş çaplı bir iş yapan Waymo, robotaksi filosunda “Waymo One” ismini kullanacağı söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum