Yatırım yapmaya başla!

“VW Turkey Automotive” Manisa Tesisi Onayı Geldi!

VW'nin uzun süredir konuşulan ve karara bağlanmayan Türkiye tesisi için onay geldi. Devasa fabrika Manisa'ya açılıyor.
“VW Turkey Automotive” Manisa Tesisi Onayı Geldi!

Yaklaşık 5 senedir VW’in Türkiye’ye bir tesis açacağı ve büyük iş istihdamı sağlayacağı birçok haber kaynakları tarafından yazılmıştır. Ancak bu süre zarfında bir türlü tesis için bir girişim söz konusu olmamıştı. Ancak Volkswagen’den gelen yeni bir açıklama doğrultusunda ülkemize açılacak fabrikanın artık kesinleştiği bildirildi.

Gelişme hakkında en son geçtiğimiz sene Alman markanın girişimlerini hızlandırdığını söylemiştik. Verilen tüyolar arasında Skoda ve Seat SUV modellerinin aynı noktada üretimleri yapılacağı aktarılmıştı. Çek Cumhuriyeti‘nde üretilen Kodiaq ve Karoq Türkiye, Almanya Emden ve Hannover fabrikalarında elektrikli araçlara için yer açılarak Passat’ın imalat süreci Kvasiny‘de devam edileceği şeklinde planlar aktarılmıştı. Haberin detayları aşağıda;

VW, 943.5 milyon TL’lik yatırımın düğmesine bastı.

Skandal dönemlerini atlatmasa da konuyu arka plana alarak elektrikli araç yapımına odağını veren VW, ana üs sayılabilecek fabrikalarından birisini Türkiye’ye açacak. Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş şirket ünvanı ile resmiyet kazanan yatırımın ardından yılda 300.000 araç üretilebilecek.

Manisa, Vestel gibi yerel büyük fabrikalara ev sahipliği yapmakta. Alman markanın en başta Sakarya ve Kocaeli gibi otomotiv devlerinin bulunduğu noktaya, sonrasında ise Balıkesir bölgesinde yer baktığı bildirilmişti.

Haber kaynağımıza göre ilk başta belirtilen Skoda ve Seat model üretimi haricinde Manisa tesisinden Passat ve aynı platformu kullanan Superb’in de çıkışı yapılacak.

Belirttiğimiz modeller Türkiye’den Suriye, Irak, Katar, Türkiye, KKTC, Ürdün, İsrail, Filistin vb. orta doğu ülkelerine gönderilecek. Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş yaklaşık olarak 5 bin yeni kişiye istihdam sağlayacak.

Şöyle ki alınacak işçilerin aynı anda Manisa ilinde bulunması, ev sorununu beraberinde getirecek. 2022 yılına kadar faaliyette olmasını beklenen sistemin tam olarak olarak aktif olamadan şehirdeki konut problemleri çözülecek. VW’nin Manisa tesisi hakkında öğrenebildiğimiz detayları bunlar. Gelecek günlerce daha fazla detaya sahip olmayı bekliyoruz. Ayrıntılar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum