Paylaşım

VW’nin Skandal Davalarında Önemli Bir İsim Tutuklandı!


 

VW'nin ardı arkası kesilmeyen cezalar ve davalarından sonra şimdi de tutuklama olayları başladı. İşte detaylar...

Son zamanların başı en büyük dertte olan firması VW’de olayların ardı arkası kesilmiyor. Herşeyin başlangıcı bildiğimiz gibi “dieselgate” emisyon skandalı ile başlamıştı. İlk olayın başlangıcı, ABD’nin denetimleri ve ihbar sonucu VW’nin dizel motorlu araçlarında emisyon değerlerini değiştirdiği tespit edilmesinden sonra büyük operasyonlar başlamıştı.

Almanya üzerindeki kara bulutlar Mercedes’e yapılan ani emisyon baskınıyla devam etmişti. Olayın boyutları, gelen haberlere göre bir kademe daha kötüye gittiğini görüyoruz. Çünkü üst düzey mühendis ve yöneticilerin tutuklanmaları gündeme bomba gibi düşüyor.

Emisyon skandalı süresince cezaların dışında tutuklama olayları da başladı. İlk olarak VW’nin üst düzey mühendisinin hapis cezasına çarptırıldığı haberi geldi.

Mühendis James Liang’ın 200 bin $ para cezası ve 40 ay hapsi kesinleşmiş.

Ancak olayın bu kadarla kalmayacağını düşünenler var. ABD’de sürdürülen davalarda birçok çalışan için karar verilmesi bekleniyor.

Üst düzey yetkide çalışan yöneticiler dışında bazı işçilerinde oldukça tedirgin olduğu söylendi.

VW için tam bu olaylardan yavaş yavaş kurtuluyor derken, ABD tarafından sürekli yeni suçlamalar ekleniyor. Kesilen milyar dolarlık cezaları kabul eden VW, maddi sıkıntı içerisine girmiş olsa da savaşı bırakmadığını herkese gösteriyordu. Son nesil yeni Polo ve Arteon gibi modelleri ile çıkışını sürdürmek istiyordu. Skandala aldırış etmeden teknolojik yatırımlarını da devam ettiğini gördük.

Ancak, VW’nin adeta gölgesi olan ABD savcılığının başka hangi suçlamlarla Alman temsilciyi sarsacak bilinmiyor. İşin daha kötü tarafı VW’nin bünyesinde olan Porsche ve bazı markalarında sonu kötüye gidiyor. TDI dizel üniteyi grupça kullanıyor olmaları, doğal olarak onlarında soruşturma kapsamına alınmasına neden oldu. İlerleyen günlerde olayın seyri daha çok netleşecektir.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın