Yatırım yapmaya başla!

VW’nin Emisyon Ölçümleri için Kullandığı “10 Maymun Denek” Dünyayı Ayağa Kaldırdı!

VW, Beetle'ın emisyon testleri için gaz odalarında 10 adet maymunu gaza maruz bıraktığını kabul etti. Ancak bu işin içinde iki dev Alman firmanın daha olduğu söyleniyor. İşte detaylar...
VW’nin Emisyon Ölçümleri için Kullandığı “10 Maymun Denek” Dünyayı Ayağa Kaldırdı!

Gelen haberin içeriği gerçekten insanı dehşete düşürür cinsten. Hatırlarsınız özellikle 2017 yılında emisyon üzerinden gelen haberlerle, Alman şirketler sallantı içerisine girmişti. Volkswagen’e bağlı nerdeyse tüm firmalarda TDI motorların zehirli gaz atık testlerinde rakamlar sağlığa tehlikeyi işaret etmişti.

Alman dev otomobil firması da milyar dolarları bulan tazminatların verilmesiyle ortalık biraz rahatlamıştı ve uzun süredir bahsi geçmiyordu. Hatta VW en büyüklerle ortaklıklar kurarak, elektrikli ve otonom araçların geliştirilmesi üzerine çalışmalara başlamıştı.

Olay 2013 yılında VW Beetle’ın emisyon testiyle başlıyor. Emisyon ve test kelimleri normal olsa da ardında yatan gerçek oldukça üzücü. Karbon salınım testleri sırasında VW, 10 adet maymunun denek olarak kullanıldığını kabul etti. Bunun olayla ilgili verilen demeçlerde insanların da kullanıldığı yönünde. Ve VW dışında bu işte Daimler ve BMW‘nin de olduğu söyleniyor.

Zehirli gaz testleri odasında maymunlar 4 saat bekletilmiş!

Söylemesi bile korkunç olan olayda; insan sağlı açısından önemli bu emisyon testleri için hayvanların kullanılması sizce ne kadar doğru? Dünya insan sağlığı koruma birimi olarak hayata geçirelen E.U.G.T‘ye Mercedes ve BMW’de üye durumunda. O yüzden maymun denek olayının yayılma ihtimali yüksek.

Ve E.U.G.T’nin denetimlerini yaptığına dair hiç bir rapor bulunmuyor.

Raporların olmadığı gibi havaya en çok zarar veren dizel yakıtını da savunmuş. İşin biraz daha derinlerinde E.U.G.T’nin insanların dizele karşı iyimser hava takınmaları için bilim adamalarını da para karşılığı kiraladığı söylendi. E.U.G.T, 2017 yılının Haziran ayında kapatılmış olsa da üye firmaların uzun sürecek hesap günleri başlıyor.

VW bu konu üzerine özür diledi. Yaptığının yanlış olduğunu ancak maymunlara zarar vermediklerini bildirdi. Mercedes – Daimler bu konuda, “Şirketimiz konuyla ilgili detaylardan ötürü dehşete ve üzüntüye düşmüş durumda. Bu maymun denek uygulamasını yapanları kınıyor ve kısa sürede gerekenin yapılmasını diliyoruz. Daimler her ne kadar bu sürecin hiçbir noktasında yer almasa da kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır.” denildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum