Yatırım yapmaya başla!

VW, 2030 Yılında Otonom Araçları Piyasaya Sürecek!

VW'nin sağlam özerk sürüş Ar-Ge merkezlerinin olmasının yanı sıra, otonomun yüksek seviyesine çıkan şirketlerle yoğun çalışmakta. Alman marka he şeyin tamamladıktan sonra otomatik pilotlu araçların 10 yıl içerisinde çıkacağını açıkladı!
VW, 2030 Yılında Otonom Araçları Piyasaya Sürecek!

2030 yılını direk söylediğimizde uzunca bir süre olarak algılana bilir ancak sadece 10 yıl kadar süre var. Ve bu da otonom araç teknolojileri için uzun ve geliştirmelerin farklı bir boyuta gelmesi için yeterli bir zaman. Keza son 5 yılda Tesla, Toyota veya bir Uber özerk sürüşlerinin hangi aşamada olduğunu her defasında sizlerle paylaştık.

VW’nin Ford ile otonom ve elektrikli otomobillerde birleşmesinin hemen ardından, 10 yıl içerisinde insanları sokaklardan otomatik olarak alıp istedikleri yere bırakacak araç teknolojisinin yürürlüğe sokacağını açıkladı. Sektör için önemli bir durum olduğunu ve işin ciddiyetini anlatmak için VW’nin yaptığı açıklamalar yeterli. Detaylar aşağıda;

Yakın gelecekte, mini yapıda sadece insan taşımacılığına yönelik otomobil adımlarının yapılacağı söylendi.

VW’nin özerk sürüş başkanı Alexander Hitzinger, “Volkswagen yakın gelecekte küçük özerk araç filoları çıkartacak. Şirketin özerk üretim modellerinin “geniş çaplı dağıtımını” başlatabilmesinden önce ekonomik ve teknolojik zorlukların çözülmesi gerekmektedir.” dedi.

Modüler bir yapıda olacak araçlar, istenildiği takdirde taşımacılıkta da kullanılmasına imkan sağlanacak. Tamamen yüksek seviye otonomla yönetilecek şehir araçları, elektrikli bir batarya sistemiyle ortalama tek şarjla 300 km gibi rakamlarda seyahat edebilecek.

Araçların bazı kritik hesaplamalarının sağlıklı yapabilmesi için biraz daha süreye ihtiyaç olduğundan bahsediliyor.

Araçların insan kullanımlı sürüşlere iyi adapte edilmesi gerektiği söyleniyor. Kuralların çok iyi yüklenip, araçların köşe dönüşlerinde veya hatalı bir sürücüye karşı nasıl tepki vereceğini bilmesi gerektiği üzerinde duruluyor.

Hitzenger de özerk sürüşlü araçların karşılaşabileceği tuhaf ve nispeten nadir görülen durumlar için çözümler bulunması gerektiğinden söz ediyor. Mesela bir sollama esnasında karşı yönden gelen bir hatalı sürüş durumu olsa otonom araç  normalden daha fazla gaza basarak hızını artırabilecek mi? Sollama yaptıysa tehlike hissedip frenleme ile çıktığı konuma geri girebilecek mi? gibi yüzlerce olasılığı bilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

VW’ye özerk araçları ne zaman göreceğiz sorusu sorulduğunda, “gelecek on yılın ortasında ticari amaçlar için otonom sürüş kullanamaya başlayacağız” şeklinde cevaplıyor.

Hedeflerine daha kısa ve sorunsuz şekilde ulaşmak adına Argo Al’la yoğun bir program altında “dünya standartlarını” belirleyeceklerini açıkladılar.

Tam otomatik sürüşe sahip araçların ilk başta zenginlere hitap etmesi gibi bazı şeyler söylendi.

İnsanların geçilecek sistemin ardından bir şoför için para ödemelerine gerek kalmayacağını söylendi. O yüzden hesabında çok parası olanların bununla daha erken taşınacağını ve birinci sınıf segmentte iyi yolculuklar yapacakları Alman marka özerk sürüş birimi tarafından söylendi.

İnsanların, yani zengin olmayanların ise daha sonra özerk sürüş teknolojisinde yerlerini alacakları açıklandı. Sedrik gibi kapsül tipi bir otonom araç şekli benimsenmiş gibi gösterilse de VW’nin halen daha karoser şekli üzerine çalıştıklarını söylediler. Son olarak Hitzinger, şirketin yalnızca “az sayıda oyuncunun otonom sürüşü sanayileştirmeyi başaracağını” söyleyerek, avantajlı olduklarına vurgu yapmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum