Yatırım yapmaya başla!

“Volvo-Zenuity-Veoneer” 4. Seviye Özerk Sürüş Testlerine İsveç’te Başlıyor!

Yazılım ve otomotiv devleri tek bir otonom yazılımı üzerine odaklanıyor. Volvo, Zeuity ve Veoneer seviye 4 otonoma hazırlanıyor!
“Volvo-Zenuity-Veoneer” 4. Seviye Özerk Sürüş Testlerine İsveç’te Başlıyor!

Volvo, Zenuity ve Veoneer’ın birleştiği otonom sürüş sisteminin testlerine başlanıyor. İsveçli otomobil şirketi Volvo, 2017 yılında belirlenen sistem için Zenuity ile anlaşma yapmıştı. Zenuity, otonom sürüş yazılımı sistemleri için büyüyen küresel pazarda yeni bir katımcılıdır. Yazılım konusunda deneyimlerini Volvo araçlarına aktaracak olan şirket, dünya lideri olmak için adımlar atıyor.

Geçtiğimiz sene Autoliv’den ayrılarak teknoloji hayatına devam eden Veoneer‘de güçlü ekibin içerisinde yer alıyor. Günümüz yollarında seviye iki yarı otonomla çıkan araçlar dolanırken, 3. seviyelerin son hazırlıkları yapılmakta. Toyota CES Fuarı’na bununda bir ilerisi olan 4. seviye sistemini Lexus’la tanıtmıştı. Volvo’da aynı limitlerde özerk sürüş çalışmalarına start veriyor.

İlk konuşmayı Veoneer CTO’su yaptı.

Veoneer CTO, Nishant Batra; “Gerçek hayat testlerini yapma onayı, önemli verilerin toplanması ve test fonksiyonları için çok önemlidir. Bu, Zenuity’nin kendi kendine sürüş kabiliyetlerinin gelişimi için güçlü bir kanıt noktasıdır.” dedi.

Yazılım ve analiz kısmında rol alacak Zeuity, sürüş kabiliyetlerini geliştirecek. Testler, Stockholm ile Malmö arasındaki E4 karayolu, Jonkoping ile Göreborg arasındaki 40. karayolu ve Göteborg ile Malmö arasında bulunan E6 karayolunda denenecek. Seviye 4 yazılımıyla sürülerecek araçlar maksimum 80 km/h süratle gidecek şekilde ayarlanacak.

Veoneer sözcüsü Thomas Jonsson, Zenuity’nin otonom sisteminin araçta güvenlik sürücüsü olmadan potansiyel olarak ne zaman test edebileceğini tahmin etmek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Kullanım sırasında anında müdahaleye yapabilecek bir yardımcı olacak. Aynı Uber-Volvo’da olduğu gibi.

Üç şirket farklı konu verilerini tek çatı altında toplayacak.

Her birim kendi uzmanlık alanlarında çalışarak, tek bir yazılım üzerinde toplayacaklar. Zenuity, İsveç’te sensörler vasıtasıyla veri birikimi yapacak. Volvo da sürücü deneyimini ve sürücü davranışlarını ölçmek için ayrı testler yürütecek.

Asfalt yollarda kendi kendine giden otomobiller görmemize çok az bir zaman kaldı. Öyle ki Volvo’nun yaptığı bir açıklamada 2021 yılından sonra süper otonomlu modellerin satışına başlayacağını, 2025’te ise satışların üçte birinin özerk sürüş paketli olacağını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum