Yatırım yapmaya başla!

Volvo XC60’lar Ticaret Savaşı Nedeniyle Avrupa’ya Çin’den Gönderiliyor!

Volvo'nun SUV XC60'ın değişen ticari taktikler neticesinde 25 Avrupa ülkesine Çin'den gönderimleri başladı!
Volvo XC60’lar Ticaret Savaşı Nedeniyle Avrupa’ya Çin’den Gönderiliyor!

Menşei normalde bir Avrupa ülkesi olan Volvo’nun ana vatanı artık Çin oldu diyebiliriz. Geely’nin tüm haklarını satın aldığı İsveçli marka, Amerika ile olan ticari savaşların ortasında kaldı. Çoğu İngiliz ve İtalyan şirketlerinde olduğu gibi ekstra vergilendirmeler, markadaki işlerin bozulmasına neden oldu. Volvo, ABD ile sorunları çözmek ve pazarda halen daha aktif olabilmek için birkaç girişimde bulunmuştu.

Geely de Volvo modellerinin üretim üslerini kendi ülkesine çekerek, iç pazarda iyi satış rakamları elde etmeye çalıştı. Artık Avrupa’da yaşayan kişiler bir Volvo XC60 istediklerinde araçları Çin’den yola çıkartılacak. İşte detaylar;

XC60 SUV’un üretim bölgesi Çin’in güneyindeki Chengdu şehri.

25 Avrupa ülkesine bu tesisten ihraç edilecek model ilk Belçika seferine trenle çıktı ve Gent kentine indirildi. Bu ayın başlarında Çin’den çıkartılan XC60’lar 25 Avrupa ülkesine gönderimleri tamamlandı. Bunlar Belçika, Hollanda, Fransa, Almanya, İngiltere ve İtalya’dır.

XC60’ın ilk üretim bantları İsveç’in Torslanda şehrindeki fabrikaydı. Geçtiğimiz senelerde %25 Trump vergisinin zararlarının önüne geçebilmek için Geely, Volvo üzerinden farklı bir taktik uygulamasına gitmişti. XC60’ların Avrupa üretim merkezini, Amerika’ya taşıyarak vergi engelinden kaçılmak isteniyordu. Volvo, bir Çinli şirketin olsa da İsveç çıkışlı bir markadır.

Bu yılın Şubat ayında Güney Carolina tesisinin açılmasıyla Volvo, ABD sorununu çözdü. Ayrıca 2015 yılından beri Çin’den ithal edilen S60 Sedan gönderim sıkıntıları da otomatik olarak çözülmüş oldu.

Volvo SUV’u XC60, Avrupa’ya ihraç edilen ilk model değil. 2017 yılında Geely sistemlerine bağlı olarak S90 sedanlar Çin’in Daqing tesisinden gönderimleri yapıldı. İlginç olanda İsveç’te yapılan XC90 ve Belçika’da inşa edilen V40’lar da Çin’e gönderimleri yapılıyor.

Geely, Volvo markasının sahibi olup, Volvo’nun da kazanç sağlayacağı en sağlam pazarı Çin olduğundan, tesislerin orada kurulması en mantıklı olan. Volvo, 2019 yılı döneminde satışlarında %10 artış kaydetmiş. 2019 yılının ilk yarısında Çin’De Volvo satılan araç sayısı 67.741 adet.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum