Yatırım yapmaya başla!

Uber’in Kaza Yapan Otonom Volvo XC90’ları Sahalara Tekrar Dönüyor!

9 ay önce yaşanan Uber Otonom araç kazasından sonra gerekli iyileştirmeler yapıldı ve Volvo XC90'lar tekrar sahalara dönüyor.
Uber’in Kaza Yapan Otonom Volvo XC90’ları Sahalara Tekrar Dönüyor!

Geçtiğimiz Mart ayında otonom sürüş teknolojileri konusunda çok kötü bir kaza yaşanmıştı. Uber’in özerk sürüş çalışmaları sırasında, kaza sonucu bir kişi hayatını kaybetmişti. Halen daha gelişmekte olan sistem için kesintisiz Ar-Ge’ler yapılıyor. Güvenirliği tartışılan otonom araçlar için çoğu şirket farklı yazılımlar geliştiriyor. En çok yatırım yapanlardan biri olan Uber, Volvo XC90 SUV üzerine kurduğu sistemde bir hesap yanlışlığı yüzünden ölümle sonuçlanan bir kaza yaşamıştı.

80 ülkede 650’den fazla şehirde aktif olarak taksi hizmeti veren Uber en son, İngilizlerin elektrikli araçlara olan yatkınlığını artırmak için cazip fikirler sunmuştu. Ve şimdi ABD’li şirket otonom araçlarını tekrar yollara göndereceğini bildirdi. Detaylar şöyle…

The New York Times‘ın haberine göre Uber, hükümetten gerekli izinleri almış.

Herkes bu sefer daha tedbirli. Gerekli olan izin Pennsylvania Ulaştırma Bakanlığı‘ndan alınmış. Araçların Pittsburgh’da kamuya açık yollarda test edilmesine karar verilmiş. Özerk sürüş denemelerinin alanı bu sefer daraltılmış. Güvenlik önlemi amaçlı Pittsburgh Strip Bölgesi’ndeki küçük bir alanda ve sadece hafta içi günlerde gündüz saatlerinde çalışılacak.

Yeni koyulan kuralların içerisinde 8-10 saat vardiyalar arasında değişen test pilotlarının bundan sonra 4 saat aralıklarla değiştirilmesine karar verilmiş. Prototipler bundan sonra 40 km/s sürat yapabilecek. Önceden 55 km/s’di.

Uber İleri Teknolojiler Grubu Eric Meyhöfer, “Güvenliğe öncelik vermeye devam edeceğiz ve taşımacılığın herkes için daha güvenli ve daha uygun maliyetli hale getirilmesi sözünü veren bir otomatik sürüş sistemi inşa edene kadar ilerlememizi proaktif olarak ileteceğiz.” dedi.

Sistem, San Francisco ve Toronto’da devam edecek ancak özerk olarak değil, araç sürücü tarafından kullanılacak. Uber Volvo XC90’ı Arizona’daki bisikletli kadını 1.3 saniye öncesinden farketse de frene basamamıştı. O yüzden 9 ay sonra yeniden başalayacak otonom sürüş denemelerinde güvenlik en üst seviyede olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum