Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Volvo’nun Tarihi Boyunca Gösterdiği En Sıra Dışı 9 Konsept Otomobil!

Volvo tarihinde gösterilen birbirinen ilginç konseptleri bir araya getirdik. İşte İsveçli markanın göremediğiniz otomobil çalışmaları...
Volvo’nun Tarihi Boyunca Gösterdiği En Sıra Dışı 9 Konsept Otomobil!
Yorum

Otomobil üreticileri yeni modellerinin tam bitmiş hallerini göstermeden önce konsept şekilleri sergilenir. Prototiplerin dış yapısında mutlaka farklı parçalar kullanılır. Araçların çıkış tiplerini tam kestirememekle beraber, donanımları bazen abartılı olabiliyor.

Bizler şirketilerin uzun zaman önce servis ettikleri araç planlarını aslında şimdi görmekteyiz ve kullanmaktayız. Tam tersi olarak da teknoloji ve tasarım konusunda gösterilen çoğu konsept hayata geçirilemedi. Şimdi sizlere Volvo’nun tarihi boyunca fuar alanlarında gösterdiği konsept modellerini vereceğiz.

1 Volvo Bilo

Volvo BiloBirinci sırayı Volvo’nun ilk konseptine ayırdık. Bilo, 1933 yılında gösterilen ve sözleşmeli bağımsız bir firma tarafından imal edilen bir model olarak çıkış yapmış.

O yıllarda insanların konfor ve aerodinamik araçlara daha fazla eğilmesiyle, Volvo’nun ilk girişimlerinden birini yapmasına sebeb olmuş.

2 Volvo ECC

Volvo ECCÖzellikle 1997 yılında Toyota Prius ile başlayan temiz çevre tutumu, diğer firmalarında üzerinde çalışma yapmalarını sağlamıştı. Aslında İsveçli şirkette 1992 yılında ECC adında hibrit destekli bir proje sunmuş.

Dikkat edersek bu araç 2000 yılında başlatılacak S60‘ın ilk görünümüydü.

3 Volvo LCP2000

Volvo LCP2000Volvo’nun en ilginç ve iyi projelerinden biri olabilir. LCP2000’deki asıl hedef en hafif otomobil konseptini yapabilmekmiş. 1983 yılında insanlarla tanıştırılan otomobil sadece 680 kg ağırlığa sahipmiş.

Konseptin en fazla 136 km/h‘ye çıkması sağlanmış. Hafiflik oranına göre sanırız hız dengeleri kurulmaya çalışılmış.

4 Volvo ACC

Volvo ACCMutlaka bu konsept tipiyle Volvo’nun hangi araç üzerinde çalıştığını tahmin etmişsinizdir. ACC’nin XC90 üzerindeki önemi çok büyük.

2001 yılında Adventure Concept Car olarak Detroit’e getirilen SUV ile 4×4’lerin gizemli tarafı vurgulanmış.

5 Volvo VCC

Volvo VCC2003 yılı Cenevre Otomobil Fuarı‘nda sunulan VCC konsept, lüks ve yakıt verimliliği üzerine çıkartılan bir araç olarak gösterilmiş. Altı silindirli motordan 250 ps güç alınmasına rağmen iyi düzeyde karbon salınım oranları verilmiş.

Şeklinden de anlaşılacağı üzere VCC’nin karoser ve özellikleri aynı şekilde 2. nesil S80 aktarılmış.

6 Volvo VESC

Volvo VESC1972 yılının Cenevre Otomobil Fuarı’nda ise Volvo Experimental Safety Car çalışması gösterilmiş. İsveçli marka VESC’te yenilikçi koruma yöntemlerini göstermiş. Hava yastıkları, ABS, entegre bir silindir kafes, çarpışmada içeri çekilen bir direksiyondan bahsedilmiş.

Konseptin çok ilginç olan bir tasarım anlayışı var. Sebebi ise teleskopik amortisörler üzerine monte edilen çıkıntılı tamponları!

7 Volvo SCC

Volvo SCC2001 yılında Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılan SCC (Safety Concept Car) baktığımızda C30 modelinin öncüsü olduğunu görüyoruz.

Sportif konseptte A sütunla, kör noktaları dengelemek amacıyla şeffaf tasarlanmış. Ayrıca sürücünün görüş alanını optimize etmek için otomatik olarak ayarlanabilen koltuklara sahipmiş.

8 Volvo YCC

Volvo YCC2001 yılında gösterime sunulan YCC (Volvo Your Concept Car) tasarımın tamamında kadınlar çalışmış. Ekip, kapıları Gullwing olarak düşünmüş ve güncel S60 üzerinden bunu gerçekleştirmiş.

Kokpitte farklı kişiselleştirme çalışmaları yapılarak 8 farklı koltuk pedi ve paspas tasarımıyla gösterilmiş. Kadın tasarımcılar orta konsolu da dizüstü bilgisayar koyacak şekilde düşünmüşler.

9S90 Ambience

Volvo S90 AmbienceVolvo’nun 2018 konsept modelleri arasında sunduğu Ambience, lüks tasarım anlayışının zirvesi olarak sizlere vermiştik. Değişebilen tavan desenleri ve ekipmanlarla insanlara ultra lüks yolculuklar vadedilmişti.

İlginizi Çekebilir :

Volvo XC90 SUV’un Direksiyonunda Uyuyakalmak Artık Sorun Olmayacak!

Belki de hiç görmediğiniz veya unuttuğunuz toplamda 9 Volvo konseptini paylaşmış olduk. Gördüğümüz gibi çoğu konsept, çıkacak araç modellerinin öncüsü durumunda. İlk Bilo ile başlayan tanıtımlar, son S90 Ambience‘ye kadar uzanıyor. Konsept modeller hakkında sizin yorumlarınız neler olur?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu