Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Volvo Evcil Hayvanlarla Yolculuğun Ne Kadar Güvenli Olduğunu Araştırmış!

Volvo, araç içerisinde serbestçe dolaşan evcil hayvanların sürücüye olan etkisini araştırmış. İşte sonuçlar;
Volvo Evcil Hayvanlarla Yolculuğun Ne Kadar Güvenli Olduğunu Araştırmış!
Yorum

Araçlarda insan sağlığını en çok önemseyen firmalardan birisi olan Volvo, ilginç ancak bir o kadar da düşündürücü bir deney gerçekleştirmiş. Emniyet kemeri patentini açarak tüm firmalarla paylaşan İsveçli firma, sağlam araç olgusuyla bütünleşmiş bir firmadır. Sürüş esnasında birçok şeyi değerlendiren Volvo, şimdi de evcil hayvanlarla yolculuk yapmanın risklerini araştırmış.

The Harris Poll ile yürütülen deneyde, araç içerisinde bir hayvan olduğu zaman sürücü bundan ne kadar etkileniyor diye bir araştırma yapılmış. Bu zamana kadar böyle bir çalışma yapılmadığını söyleyelim. Bunu merak eden Volvo ve The Harris Poll, 30 saatten fazla süren çalışmanın raporlarını açıkladı. İşte detaylar;

Evcil hayvanların sürücüleri etkilediği belirlendi.

Evcil hayvan sahiplerinin yanından ayırmadığı kedi, köpek vb. hayvanların aslında onların ölümüne yol açabileceği söylendi. İlginç araştırma sonuçlarında psikolojik durumun iki taraflı olduğu belirlendi. Araç içerisinde sınırlandırılmış evcil hayvanların, kapalı bir ortamda strese girdiği görülmüş. Ani bir hayvan davranış bozukluğunda yapılacak ters bir hareketin araç kullanıcısının hakimiyetini bozabileceği aktarıldı.

Çalışmada 15 sürücü ve köpek yer almış. Bulgulara bakıldığında evcil hayvanların araç içerisinde serbestçe dolaşması güvensizliği iki katı kadar arttığı görülmüş. Köpeklerin bazıları sahibinin kucağına yatarken bazıları da kafalarını camdan çıkarmış. 3 saat 39 dakika serbest bırakılan hayvanların koltuktan koltuğa sıçramaları da sürücü için tehlike yaratıyor.

Çünkü eylem sırasında istemli veya istemiz araç kullanıcıları, gözlerini yoldan ayırıyor. 1 saat 39 dakika araçlarda serbest dolaşımına izin verilmeyen köpeklerin, sürücüleri daha az strese soktuğu tespit edilmiş. Kalp atışları dakikada 34’ten 28’e düşüş göstermiş.

Deneyi yapan Dr. Elisa Mazzaferro, “Otomobilin çevresinde dolanan evcil hayvanlar sevimli ve kullanışlı olsalar da, hem dikkat dağıtıcı olma hem de ciddi kaza riskini arttırma açısından sürücüler için ciddi risk oluşturuyor. Maalesef birçoğunun hayvanlarımızın güvenli bir şekilde tedbir altına alınmaması karşısında, potansiyel yıkıcı sonuçlarını düzenli olarak görüyoruz.” dedi.

O yüzden Volvo, araçlarında emniyet sistemlerinde evcil hayvanlara yönelik yapılan aksesuar konusunda dünya birincisi. Köpek koşu takımı, bir yük bölmesi, köpek kapısı ve koruyucu bir çelik ızgara sunuyor.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına baktığımızda, her bir firmanın bunu dikkate alarak evcil hayvan aksesuarlarında Volvo’nun tutumunu izlemeli. Mantıken bakıldığında bir köpeğin araç içerisinde yapacağı hareketleri kestirilemez ve şaka yoluyla da olsa sahibine yapacağı bir temas sonrasında iki taraflı ölümler yaşanabilir. Konu hakkında sizin düşünceleriniz neler olur?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu