Paylaşım

İsveçli Volvo’dan Elektrikli Araç Sınıfına Büyük Üye!


 

Volvo, Tesla ile başlayan ve VW'nin yatırımlarıyla devam eden elektrikli kamyon üretimine dair yapacağı süper çıkışlardan bahsedildi!

Tesla’nın ani çıkışlarını bir nebze indirgemeye çalışan firmalar, ürünlerinde yapacağı değişim veya ek çalışmaları iyiden iyiye hızlandırmaya başladı. Elektrikli araçlar için büyük Ar-Ge merkezleri kurularak, önümüzdeki 10 yılın ihtiyacı olacak otomobillerin haricinde ağır yük kamyonları da geliştiriliyor.

Tesla’nın ardından kamyon sınıfına yönelik ikinci duyuru VW’den gelmişti. Genel gidişata baktığımız zaman 3. atağı sağlamlığın lideri Volvo yapacak gibi duruyor. Diğer firma kamyonlarının yaptıkları teknik detay yönleri belli. Peki Volvo ağır yük taşımacılığı için aracında nelere yer verecek?

Tesla’nın dünyayı ayağa kaldırdığı kamyonuyla beraber firmalar teker teker bu işe yönlendiler.

Hali hazırda Volvo, zaten 3 yıl içerisinde sınıflarında fosil yakıtı kademeli olarak bitirmeyi düşünüyor. Hibrit, plug-in hibrit ve full elektrikli olmak üzere saldırı çapını geniş tutuyor.

Bu yüzden İsveçli firmanın yoğunluk olarak şu anda rakamlar üzerine çalışmalar yapması gerekiyor. Yani oluşturacağı elektrikli kamyon sınıfının hızlarından ziyade Semi gibi 800 km menzil rakamlarına ulaşılabilecek mi en başta ona bakılması gerekiyor.

Volvo’nun kamyonlardan sorumlu başkanı Claes Nilsson,
herkesi heyecanladıracak açıklamalarda bulundu.

Nilsson’un yaptığı açıklamalara göre Volvo EV Truck, beklediğimizden daha erken gelebileceğinden bahsetti. Yani öncelikli Avrupa pazarı olmak koşulu ile bu yılın sonlarına doğru araç transferlerinin yapılacağından bahsetti. Değerlendirmenden anladımız bir şey de; Volvo EV kamyonlarının menzil konusunda Tesla’ya yakın rakamlar çıkartacağı. Yani 5 saniyede hızlanır mı belli değil ancak tek şarjla gideceği mesafeleri uzun tutacağından eminiz.

Bunların haricinde Volvo, şehir içi şarj istasyonlarının aktif kullanımla beraber, yeterli ağların oluşturulmasıyla ilgile de açıklamalar da bulundu. Volvo’nun ” bu daha başlangıç” dediği sözle elektrikli kamyon üretiminde önden gidinlere tehtid oluşturduğu gibi arkadan gelenleri de tedirgin edecek kadar büyük bir yaklaşımda bulunulduğunu söyleyebiliriz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın