Yatırım yapmaya başla!

Volkswagen’e Ayıplı Mal Davası

Volkswagen’e Ayıplı Mal Davası

Ürettikleri dizel araçlarda zehirli egzoz gazı emisyon testlerini manipüle ettiğini açıklayan otomobil devi Volkswagen, 11 milyon aracın hatalı olduğunu bildirdi. Avrupa Birliği’ne satılan 8,5 milyon aracı ise hataları onarmak için geri çağıracağının bilgisini verdi. Volkswagen Türkiye distribütörü Doğuş Oto, araçların Türkiye mevzuatına uygun olduğunu açıklasa da tüketici ayıplı mal davaları açmakta gecikmedi.

Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, Volkswagen’in 2 litre motorlu araçlarda yapılacak yazılım değişikliği ve 1.6, 1.2 litre araçlarda uygulanacak teknik çözüm hakkında bu ay sonuna kadar bir plan sunmak zorunda olduğunu söyledi.

Volkswagen tarafından Türkiye’ye kaç tane hatalı araç satıldığının bilgisi henüz kesinleşmedi; fakat 8 Ekim’de ilk dava bir tüketici tarafından açıldı. Avukat Soytekin Yonar tarafından, İstanbul Tüketici Mahkemesi’ne açılan davada Volkswagen AG, Doğuş Otomotiv ve aracı satan bayiinin isimlerine yer verildi. Av. Soytekin Yonar; “Türk hukuk sisteminde bunların üçünün de sorumluluğu var. Biz öncelikle emisyon oranlarının yanıltılması ile ilgili dava açtık. Emisyon oranlarının yanlış gösterilmesine biz hukukta bir ayıbın bilerek istenerek gizlenmesi diyoruz. En ağır şekilde yapılmış ayıp sayılıyor,” şeklinde bir açıklama yaptı.

Almanya’da 2.4 milyon aracın geri çağırıldığını; fakat Türkiye’nin bu durumdan hiç haberi yokmuş gibi davrandığını söyleyen Yonar, Sanayi Bakanlığı’nın da hiçbir işlem yapmadığını belirtti.

Volkswagen araçların Türkiye dağıtıcısı olan Doğuş Otomotiv, yaptığı bir açıklamada araçların güvenli olduğunu bildirmişti. Çevre Bakanlığı’ndan bir yetkili ise yapılan bu açıklamayla ilgili olarak; “Açıklamada yol güvenliği diyor. Bizim Çevre Bakanlığı’nın alanına giren bir şey söylemiyor. Biz emisyonla ilgili kısımla uğraşıyoruz. ABD Çevre Ajansı’nın raporunu bekliyoruz,” dedi.

Gümrük Bakanlığı’na da bir yazı yolladıklarını söyleyen yetkili, şirketin Türkiye’ye emisyon taahhüdü hakkında kesin belgeler geldikten sonra çözüm odaklı değerlendirme yapacaklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum