Yatırım yapmaya başla!

Volkswagen Türkiye Araç Üretim Fabrikası 2022’de Faaliyette!

Alman Volkswagen, 5 bin kişiye iş sağlayacak Türkiye'de tesis için düğmeye bastı! İşte haberin detayları...
Volkswagen Türkiye Araç Üretim Fabrikası 2022’de Faaliyette!

Alman VW, en büyük yatırımlarından biri olan elektrikli araç üretimleri için hatırlarsanız stratejik değişimler içerisine girmişti. Son zamanlarda içten yanmalı doğal emişli motorları bitireceğiz demesiyle gündeme gelen VW, şimdi de 45 milyar dolarlık yatırımın farklı dallarındaki planlarını uygulamaya aldı.

Almanya’daki büyük tesislerinin formatını EV araç üretecek şekilde yeniden ayarlayan VW, grubundaki bazı marka modellerin, imalat süreçlerini Türkiye’ye kaydırma kararı aldı.

Ülkece Alman ürünlerine yatkınlığımız var.

Şimdi de buna kocaman bir araba tesisi de eklendi. VW fabrika açıyor olarak konuya girmiş olsak da tesisler Skoda ve Seat ürün üretimine yönelik açılacak. Altmışdan fazla fabrikaya sahip olan VW, bir tane de ülkemize açarak SUV üretimi yapacak.

Çek Cumhuriyeti‘nde üretilen Kodiaq ve Karoq Türkiye, Almanya Emden ve Hannover fabrikalarında elektrikli araçlara için yer açılarak Passat’ın imalat süreci Kvasiny‘de devam edilecek.

5 bin kişi istihdam oluşturulacağı belirtilen fabrikanın nerede kurulacağı henüz belli değil. Ülkemizdeki en büyük otomobil tesislerine sahip Toyota, Ford, Hyundai ve Renault gibi şirketler Marmara bölgesinde faaliyet göstermekte.

Türkiye’de 3 fabrikası bulunan Ford, VW’nin ticarilerini de üretecek.

Aslında VW’nin ülkemizde ilk otomobil üretim girişimi Seat ve Skoda değil. Öncesinde, ticari araç üretiminde Ford ile anlaşarak, Transporter ile Transit‘i tek bir yerde çıkışını sağlamışlardı.

Buradan çıkartacağımız sonuç; dünya markaları araçlarındaki yakıt sistemi değişikliği nedeni ile kendi içlerinde revizeye gidiyorlar. VW’nin onlarca milyarlık yatırım girişimlerine de başlandığını yakınen izlemiş olduk.

Ford ile işbirliğinden çıkartacağımız sonuç ise; üretim maliyetlerini düşürmekle beraber, kendi kendine ilerleyebilecek bir iş için daha fazla kafa yormamak. Böylelikle enerjisini elektrikli araçlara daha fazla harcayabilecek. Bu konu hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum