Yatırım yapmaya başla!

Volkswagen: “Son İçten Yanmalı Motorları Yapıyoruz”

VW, içten yanmalı motorların geleceğinden söz ederken, Audi'nin Porsche ile ortak geliştirdiği üretim alanından da bahsedildi!
Volkswagen: “Son İçten Yanmalı Motorları Yapıyoruz”

VW’nin dizel emisyon skandallarıyla kaç yıldır uğraştığını biliyoruz. Alman markanın yazılımla değerleri değiştirmesi başını büyük belaya sokmuş, 21 milyar dolarlık ceza ile karşı karşıya kalmıştı. Bu defteri bir kenara koyan VW, tüm gücünü elektrikli araçların geliştirilmesine vermişti.

ID Konsept modellerini hızla piyasanın ihtiyacı doğrultusunda oluşturup, fuar gösterimleri yapılmıştı. Ekim ayında da EV araçlara yönelik son saldırı planlarını açıklamıştı. VW’den gelen yeni bir açıklamada ise içten yanmalı motorların artık sonuna gelindiği söylendi.

Alman marka motorlara yönelik yeni stratejilerini ortaya koydu!

Volkswagen’in baş stratejisti Michael Jost, “Biz, yavaş yavaş içten yanmalı motorları mutlak asgari seviyeye indirgiyoruz. Aslında tesislerimizde çalışanlar CO2’de nötr olmayan araçlar için son platform üzerinde çalışıyorlar.” dedi.

Şirketin benzinli ve özellikle TDI dizel motorlarını kesinlikle bitereceği belli oldu. Bu hemen yarın olmayacak ancak en kısa zamanda olduğu aktarıldı. Konuşmalardan anladığımız kadarıyla hedef 2026 yılı. Yani 7. yılın sonunda dünyada VW’ye ait bir benzin ve dizel motor ünitesi olmayacak. Bir çağın da kapanışı yapılmış olacak!

VW, içten yanmalı motorları bitirmeyi, ID ailesini tamamladığında hızlandıracak.

Planların ilk aşamasında ID EV ailesinin genişletilerek, model gamını fazlalaştırmak. Strateji uzmanı Jost, konuşmasının devamında bu sefer farklı bir konuya değindi!

Jost, ID ailesinin piyasaya sürülse de geleneksel motorların uzunca bir süre daha dünya üzerinde kalacağını söyledi. Bunun da nedeni olarak gelişmekte olan pazarların yeterli şarj altyapısına sahip olmamasını neden gösterdi.

O yüzden tamamen elektrikli araçların kullanıldığı bir dünya düşünülmesi istenirse bunun 2050‘yi geçeceği aktarıldı.

Grubun en iyi ve büyük markası Audi, 2025 yılını hedef gösteriyor.

VW ile beraber alt markalarında strateji ve planları aynı olmak zorunda. Audi, 2023 yılına kadar elektrik, otonom ve dijitalleşme alanlarında toplam 15.8 milyar dolarlık bir yatırımı yapmış olacak. Ve işin sonunda Audi, 2020 yılında otonomla desteklenmiş 20 elektrikli model sunacak.

Audi bu işi yaparken kardeş markaların bilgisi ve ortaklığına başvuracak. Porsche ile birlikte Premium Architecture Electrification (PPE ) platformu geliştiriliyor ve bu, büyük elektrikli araçları destekleyecek.

Toparlayacak olursak; VW kesin bir dille önümüzdeki 7 yıl içerisinde atmosferik beslemeli motorları üretim alanından çıkaracağını söyledi.

Buna karşı Audi’nin süper EV model yapımları için yapacağı yatırımlardan söz edildi ve Porsche ile olan iş birliğinden doğan yeni PPE platformundan bahsedildi. Alman cepheden farklı detaylar geldikçe sizler aktarmaya devam edeceğiz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum