Paylaşım
in G+

Volkswagen Skandalı Beyaz Perdeye Taşınacak


 

Geçtiğimiz günlerde emisyon skandalıyla gündeme gelen Volkswagen markası, tüketici güvenini kaybetti. Markanın yitirdiği prestiji yeniden kazanması ne kadar zaman alır bilinmez; ama geçirdiği zor günler bir film olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Herhangi bir sektörde, herhangi bir firmanın zirveye gelmesi uzun yıllar alır. Bin bir emek, yatırım, strateji ve iş gücüyle çıkılan tepeden inilmesi ise çok kolaydır. Sinek pisliği mide bulandırır misali bir gün küçücük bir hata yapılır ve sektördeki saygınlığınız bir anda yerle bir olur. İşte geçtiğimiz günlerde dünya böyle bir olaya tanık oldu. Avrupa’nın en büyük otomotiv firması olan 78 yıllık Volkswagen, kasıtlı yaptıkları bir hata yüzünden tüm prestijini kaybetti.

Geçen ay ABD Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA), Volkswagen’in dizel motorlu araçların fabrika çıkışlarında yapılan egzoz emisyon testlerinde hata olduğunu açıklamıştı. Firma piyasadaki 11 milyon aracı hataları onarmak amacıyla geri çağırma kararı aldı. Bu işlem için 6,5 milyar dolardan fazla bir bütçe ayrıldığı ifade edildi.

Çevre Koruma Müdürlüğü’nün hazırladığı raporda, kasıt olduğunun vurgulanması olayın vahametini daha da artırdı. Şirketin piyasa değeri bir günde 14 milyar dolar azaldı. Marka, skandalın ortaya çıkmasından itibaren birçok özür, açıklama veya telafi yöntemlerine gitse de tüketiciye kendini affettirmesi epey zaman alacak gibi duruyor.

Media Training WorldWide Kurucusu TJ Walker, şirketin sergilediği tutum ile ilgili olarak; “Otomotiv endüstrisindeki en büyük skandallardan birine imza atmışsınız ve bir basın bülteni gönderiyorsunuz. Bir basın toplantısı düzenleyip, tüm samimiyetinizle özür dileyip bu işin sonuna kadar gidileceğini belirtmeleri çok daha iyi olurdu,” dedi.

USC Marshall School of Business Doç. Ira Kalb, bu skandalın Volkswagen’in diğer markaları olan Audi ve Porshe’ye de sıçrayacağını söyledi.

National Strategies Public Relations CEO’su Jennifer Vickery; “VW CEO’sunun istifası kaçınılmazdı ve olmak zorundaydı. Burada kritik sorun, kamuoyunun söz konusu çevre olduğunda affediciliğinin oldukça azalması. Bu durumu düzeltmek için marka yeni bir iletişim stratejisi kurgulamak zorunda,” değerlendirmesini yaptı.

Volkswagen’in yaşadığı bu zor günler için destek mi olur, yoksa yapılan kasıtlı hatalar daha da gün yüzüne mi çıkarılır bilinmez; ama sıra dışı bir proje gündemde. Daha önce The Wolf of Wall Street filminin prodüktörlüğünü yapan ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio, Volkswagen skandalını beyaz perdeye taşımak için kolları sıvadı. Filmin yapımı için ne zaman düğmeye basılır, oyuncular kimdir, ne zaman vizyona girer gibi detaylar hakkında şu an için kesin bir bilgi yok. Ancak ortaya nasıl bir film çıkacağı şimdiden merakla bekleniyor.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı