Paylaşım

VİOP Dünyanın En Hızlı Büyüyen Türev Piyasası Oldu


 

Borsa İstanbul VİOP, dünyanın en hızlı büyüyen türev ürünler piyasası olurken; birçok alanda da yeni rekorlar kırdı. Borsa İstanbul VİOP’un 2015 yılı başarısında öne çıkan noktalar haberimizde;

Borsa İstanbul VİOP’ta işlem hacmi geçtiğimiz yılın tümünde yüzde 52 oranında artış gösterdi ve bu artışla birlikte 90,3 milyon sözleşmeye tırmandı. Borsa İstanbul VİOP 2015 yılında göstermiş olduğu bu başarıyla, dünyanın en hızlı büyüyen türev ürünleri piyasası olmasının yanı sıra, 90,3 milyon oranındaki sözleşmeyle tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmış oldu. Ayrıca Borsa İstanbul VİOP’un toplam işlem hacmi 2015 yılında nominal bazda 575 milyon TL’ye ulaşırken; opsiyonların 10 kat, vadelilerin ise yüzde 48 kat arttığı görüldü. Böylelikle Borsa İstanbul VİOP opsiyonlardaki artışla 2.6 milyon sözleşmeye tırmanırken, vadelilerde 87,6 milyon sözleşme seviyesine ulaşmış oldu.

Günlük ortalama açık pozisyon sayısı 2015’de yüzde 83 arttı!

Her üründe katlanarak büyüme verileri gösteren Borsa İstanbul VİOP, günlük ortalama açık pozisyon sayısını geçtiğimiz yıl içerisinde yüzde 83 oranında arttırdı ve 875.314 sözleşmeyle bir rekora daha imza attı. Böylelikle son iki yıl içerisinde günlük ortalama açık pozisyon sayısı iki katını aşmış oldu. Ayrıca Borsa İstanbul VİOP’ta ürün çeşitliliği de arttırıldı. Ürün çeşitliliğinin arttırılmasındaki amaç ise işlem hacminde görülen tek ürüne bağlılığı azaltmak oldu. Döviz vadelinin toplam işlem hacmindeki payı yüzde 18 olurken, Endeks vadeli dışındaki ürünlerin işlem hacmindeki toplamı, bütünün yüzde 20’sine ulaşmış oldu.

Yabancı yatırımcıların toplam işlem hacmindeki payı yüzde 30 oldu…

Borsa İstanbul VİOP, geçtiğimiz yılın tamamında yabancı yatırımcılardan büyük bir destek gördü. Yabancı yatırımcıların talebinde büyük bir artış görüldü ve işlem hacmi bir önceki yıla oranla yüzde 122 oranında arttı. Yerli yatırımcıların işlem hacmindeki oranı ise yüzde 33 oldu. Böylelikle yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul VİOP’un işlem hacmindeki oranı yerli yatırımcıların oranının dört katı olmuş oldu. Ayrıca yabancı yatırımcıların toplam işlem hacmindeki payında da yeni bir rekora ulaşıldı. Borsa İstanbul VİOP tarihinde ilk kez yabancı yatırımcıların toplam işlem hacmindeki payı yüzde 30’a kadar tırmandı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın