Yatırım yapmaya başla!

Bakan Varank, Kuala Lumpur Zirvesi’nden Önceki Hazırlık Toplantısında Önemli Açıklamalar Yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kuala Lumpur Zirvesi öncesinde Katar'da düzenlenen hazırlık toplantısında dikkat çeken açıklamalar kaydetti.
Bakan Varank, Kuala Lumpur Zirvesi’nden Önceki Hazırlık Toplantısında Önemli Açıklamalar Yaptı

18-21 Aralık tarihleri arasında, “Kalkınma Öncelikleri ve Mücadele Edilmesi Gereken Alanlar” temasıyla gerçekleştirilmesi planlanan Kuala Lumpur Zirvesi’nden önce Katar’da hazırlık toplantısı düzenlendi. Malezya’nın başkenti ve aynı zamanda en kalabalık şehri olan Kuala Lumpur’da gerçekleştirilecek olan söz konusu bu zirvede İslam medeniyetinin ekonomik ve sosyal açıdan canlandırılmasının amaçlandığı öğrenildi.

Zirvenin gerçekleştirilmesi için geri sayım başlamışken Türkiye, Malezya, Katar, Pakistan ve Endonezya’nın ilgili bakanları Katar’ın başkenti Doha’da buluştu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da bu toplantıda yer aldı. Varank, Kasım ayında Malezya’daki hazırlık toplantılarında yer aldığını anımsattı ve bu kez de mevkidaşlarıyla fikir alışverişi yapmak için Katar’da bulunduğuna işaret etti.

Varank, zirvenin son yıllarda Malezya Başbakanı Manathir Muhammed’in vizyonu kapsamında gerçekleştirildiğine değindi ve zirvenin hükümetler arası olması için yeni girişimlere hazırlık yapıldığını duyurdu.

Malezya Başbakanı Manathir MuhammedKuala Zirvesi’nin İslam coğrafyasına yönelik bir vizyonla ortaya çıktığını söyleyen Varank, bu etkinliğin daha ileri seviyelere taşınması amacıyla Katar, Pakistan, Endonezya ve Türkiye gibi ülkeler başta olmak üzere katılacak diğer ülkelerinde katkılarıyla yeni bir uygulamanın yolda olduğunu söyledi.

Varank, zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yer alacağının bilgisini verdi. Türkiye-Malezya ilişkilerinde son zamanlarda kayda değer bir ilerleme kaydedildiğine vurgu yaptı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla birlikte bu kez başta savunma olmak üzer iş birliğinin daha da güçlenmesini sağlayacak anlaşmaların imzalanacağını dile getirdi. Atılan her adımın hem ticaret artışı hem de teknoloji transferi yoluyla Türkiye ve Malezya’ya katma değer olarak geri döneceğini ekledi.

Geleceğe dönük planlarından söz etmeyi sürdüren Varank, araştırma enstitüleri arasında bir mükemmelliyet merkezi kurmayı planladıklarını söyledi.

Varank, Geleceğe Dönük Planlarından BahsettiKurulacak bu merkez sayesinde Ar-Ge ve inovasyon alanında ortak projelere ve yatırımlara imza atılabileceğinin altını çizdi. Bu noktada İslamofobiyle mücadele için de bir ortaklık kurulacağını bildiren Varank, zirve kapsamında İslam ülkelerinin sanayi, teknoloji ve inovasyon gibi alanlarda etkili iletişim kanallarının tesis edileceğini belirtti.

Öte yandan Kuala Lumpur Zirvesi, sürdürülebilir kalkınmanın önündeki engellerin incelenmesi ve buna çözüm odaklı fikirlerin ele alınması bakımından önem taşıyor. Bunun yanı sıra ikili ya da çok taraflı anlaşmaların imzalanması için fırsat yaratılacak. Söz konusu zirvede 450 civarında katılımcı bekleniyor. Türkiye, Katar, Pakistan ve Endonezya öncü olurken, İslam ülkelerinin lider ve düşünürleri ağırlanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum