Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna’da Savaştan Kaçanların Yarısı Çocuk

Rusya - Ukrayna savaşı masumların hayatlarını etkilemeye devam ediyor. UNICEF raporunda çocuk mültecilerin sayısı açıklandı.
Ukrayna’da Savaştan Kaçanların Yarısı Çocuk
Yorum

Rusya – Ukrayna savaşında çatışmanın en yoğun olduğu bölgelerden sivil tahliyeleri devam ediyor. İnsani koridor için aralıklı olarak sessizlik rejimi uygulanmasıyla, 2 milyondan fazla Ukraynalı ülkesini terk etti. Bugün de Buça ve İrpin’de sivillerin tahliyesine devam ediliyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verilerine göre Ukrayna’yı terk eden mültecilerin 1 milyondan fazlasını çocuklar oluşturuyor. Bunların çoğunun aileleriyle birlikte Polonya, Macaristan, Slovakya, Moldova ve Romanya’ya gittiği belirtildi.

UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Afshan Khan, kaçan çocuk sayısının şaşırtıcı olduğunu ve bu sayının Ukrayna’da durumun ne kadar umutsuz olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

“Çocuklar güvenlik arayışı içinde bildikleri her şeyi geride bırakıyorlar. Bu yürek parçalayıcı.” diyen Khan, ihtiyacı olan ailelere ve çocuklara yardım ettiklerini ve bu savaşın bitmesi gerektiğini söyledi.

Şu ana kadar içinde kişisel koruyucu ekipman, tıbbi ve cerrahi malzeme ve doğum kitlerinin de bulunduğu 70 ton malzemenin ulaştırıldığı aktarıldı. Ukrayna’daki UNICEF ekiplerinin, ülkedeki 20 bin çocuk ve anne için 22 hastaneye tıbbi malzeme götüreceği bildirildi.

“UNICEF, ihtiyaç sahibi nüfuslara güvenli, hızlı ve engelsiz insani yardım erişimi ve sivillerin hak ettikleri hizmetlere ve korumaya ulaşabilmeleri için güvenli geçiş çağrısını yineler.” açıklaması yapılırken, önümüzdeki günlerde Kopenhag’dan ve Türkiye’den ek malzeme geleceği söylendi.

Kurum çocukların refahını sağlamak için ABD’den 349 milyon dolar talep ederken, bunun 276 milyon dolarının Ukrayna içindeki acil ihtiyaçlar için kullanılacağı söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu