Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk-İş Başkanı’ndan Grev Çıkışı: Türkiye’yi Durdururuz

Türk-İş Başkanı Atalay, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda emekçilerin kıdem tazminatı meselesini gündeme taşıdı. Ülke genelinde grev sinyali verdi.
Türk-İş Başkanı’ndan Grev Çıkışı: Türkiye’yi Durdururuz
HABER GİRİŞ

Çalışma hayatına getirilecek detaylı düzenlemeleri içeren iş kanunu reformundaki sürpriz kıdem tazminatı detayı bugün tekrar gündeme geldi. Pazarlık malzemesine dönüşen kıdem tazminatı fonuna ilişkin en büyük tepki Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay’dan geldi.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nı Bursa’da kutlayan Türk-İş Başkanı, kıdem tazminatı meselesinde geri adım atmayacakları çıkışını yaptı.

“Kıdem konusunda aynı noktadayız. Genel grev yaparız. Allah şahidim, Türkiye’yi durdururuz” diyerek, ülke genelinde greve gitme sinyali verdi.


İşçilerin her alanda bedel ödediğini söyleyen Atalay, sistemin adil çalışmadığını da belirterek, “Vergiyle ilgili 12 ay çalışıyoruz, bir bölüm arkadaşımız 11 ay maaş alıyor, bir bölümü ise 10,5 ay maaş alıyor. Bu adil değil. Bu ucube sistemi bir an evvel düzeltin” dedi.

Dün açıklanan açlık sınırı rakamlarında görüldüğü üzere yıl ortası gelmeden asgari ücretin erdiğine de değinerek şöyle ekledi:

“Hem asgari ücrete zam yapılmalı hem de enflasyon durdurulmalı. 17 bin liralık asgari ücretle 10 gün geçinemezsiniz.” (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın