Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çalışanlara Şapkadan Kıdem Tazminatı Düzenlemesi Çıkabilir

Çalışma hayatında detaylı düzenlemeleri içeren iş kanunu reformunda sürpriz detaylar dikkat çekici oldu. Kıdem tazminatı fonu tekrar gündemde.
Çalışanlara Şapkadan Kıdem Tazminatı Düzenlemesi Çıkabilir
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan iş kanunu reformu süreci Şubat ayının başında Beştepe’de gerçekleşen Türk İş Kanunu Hazırlık Toplantısı’nda ele alındıktan sonra içeriğe ilişkin bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaya devam ediyor.

Söz konusu iş kanunu reformunun çalışma saatlerinden, yıllık izinlere kadar pek çok konu başlığını içerdiği bilinirken, bir diğer başlık da kıdem tazminatıyla ilintili oldu.

Ekonomim’den Mehmet Kaya‘ya konuşan kaynaklar, kamuoyunun gündemine çalışma saatlerindeki düşüş müjdesi sunulsa da arka planda kıdem tazminatı fonunun olduğunu paylaştı.

Yerel seçimlerden sonra Anayasa değişikliğinin hayata geçirilmesi halinde çalışma hayatına yönelik de radikal değişikliklerin olabileceği uyarısı yapıldı.

Bu kapsamda daha önce de gündeme gelen ancak kamuoyu nezdinde kabul görmeyen kıdem tazminatı fonunun bu kez pazarlık malzemesi olarak masaya getirilmesi planının yapıldığı detayı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

İş güvencesinin genişletilmesi, kıdem tazminatı sisteminin güçlendirilmesi ve sendikal örgütlenmenin yasayla koruması gibi işçi lehine yapılacak düzenlemelerin karşısına kıdem tazminatı fonunun getirilmesinin muhtemel göründüğü bildirildi.

Bunu için seçimden sonra olası bir Anayasa değişikliğinde işçinin kıdem tazminatının fona aktarılması detayının yer alabileceğinin altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.