Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

45 Saatlik Mesai Geride Kalacak: Çalışma Saatleri Düşüyor!

30 milyonu aşkın çalışanı ilgilendiren İş Kanunu değişikliği bu ayın başında Beştepe’de ele alındıktan sonra mesai saatlerine ilişkin karar kamuoyunun gündemine sunuldu.
45 Saatlik Mesai Geride Kalacak: Çalışma Saatleri Düşüyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu ayın başında Beştepe’de masaya gelen İş Kanunu değişikliğinin çalışan mağduriyetini giderecek türde olacağı ve çalışma saatlerinden, yıllık izinlere ve ücretlere kadar pek çok yeniliği müjdelediği kamuoyunun gündemine geldikten sonra mesai saatlerindeki değişikliğe ilişkin net bilgi geldi.

Türkiye gazetesinin edindiği bilgiye göre Türk İş Kanunu’nda yapılacak değişiklikle, 45 saat olan yasal çalışma süresinde 5 saatlik düşüş olacak.

Kimi mesleklerdeki 48 saat olan çalışma sürelerinde de düşüşe gidilerek mesai saatinin 40 saate indirilmesi masada.

Çalışma saatlerinde düzenleme ile dağınık mevzuat toparlanmış olacak ve fazla çalışma ücretlerinde uygulanan katsayılarda yüzde 50 ila yüzde 25’lik değişim olacak.


Söz konusu değişikliklerin geçerli olacağı iş kanunları; 2003 tarihli İş Kanunu, 1967 tarihli Deniz İş Kanunu ve 1952 tarihli Basın İş Kanunu olacak.

İktidar kanadı haftalık çalışma saatini 40 saate düşürmeye odaklanırken, muhalefet bu sürenin 37,5 saate düşürülmesi için Meclis’e kanun teklifi sunmuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın