Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çalışan Mağduriyetini Giderecek Düzenleme Beştepe’de

Beştepe'de gerçekleşen Türk İş Kanunu Hazırlık Toplantısı'nda, İş Kanunu değişikliği masaya geldi. Yeni düzenlemeler yolda…
Çalışan Mağduriyetini Giderecek Düzenleme Beştepe’de
HABER GİRİŞ

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren İş Kanunu değişikliğinin içeriği bugün Sabah gazetesinde paylaşıldı. Buna göre çalışma saatlerinden, yıllık izinlere kadar pek çok konu başlığında düzenlemeler yapılacak. Çalışanlarına ücret ödemesi yapmayan ya da eksik ödeme yapan işverenlere ise ceza uygulanacak.

Beştepe’de gerçekleşen Türk İş Kanunu Hazırlık Toplantısı’nda, çalışma hayatına ilişkin hükümleri içeren 20 farklı kanundaki mevzuat dağınıklığının giderilmesi kararı alındı.

Söz konusu değişiklikler 2003 tarihli İş Kanunu, 1952 tarihli Basın İş Kanunu ve 1967 tarihli Deniz İş Kanunu için geçerli olacak.

Çalışanların günlük çalışma ve yıllık izin ücretleri ya da kesintilerinin belirlenmesi netleştirilecek. Yıllık izin ücretini ödemeyenlere verilecek ceza kesinleştirilecek.

Ayrıca mevcut esnek çalışma düzenlemeleri de etkinleşecek ve evrensel raporlara takılan çocuk çalışan meselesine yönelik mevzuat düzenlenecek.

GCM Yatırım Banner

Bunun için ise farklı yasalarda bulunan düzenlemeler birleştirilip, Türk İş Kanunu ile tek bir başlık altına alınacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan 4 yıllık stratejik plana göre çalışanların aldığı eksik ödemeden kaynaklı yaşanan mağduriyetlerin çözüm bulması için yaptırımlar yeniden düzenlenecek. Caydırıcılık amacıyla idari para cezaları devreye girecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.