Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna’da Yasa Dışı Kripto Para Madenciliği için Kullanılan Binlerce PS4’e El Kondu

Yasa dışı madencilik operasyonunda 3.800 PS4’e el konuldu.
Ukrayna’da Yasa Dışı Kripto Para Madenciliği için Kullanılan Binlerce PS4’e El Kondu
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para madenciliği dünyanın belirli bölgelerinde yaygın olarak yürütülüyor. Dijital varlıkların değerinin artması bu faaliyetlerinin daha da yaygınlaşmasına zemin hazırladı. Kötü niyetli kişiler madencilik operasyonlarını yasa dışı olarak yürütme yolunu seçiyorlar.

Ukrayna’da bu duruma örnek teşkil eden bir durum yaşandı. Güvenlik güçleri yasa dışı olduğu iddia edilen kripto madencilik çiftliğine baskın yaptı. Ukrayna Güvenlik Servisi’nden yapılan resmi duyuruya göre, tesis bir elektrik tedarik şirketi olan JSC Vinnytsiaoblenergo’nun eski binasında tespit edildi.

Binlerce Bilgisayar Ekipmanı Ele Geçirildi

Binlerce Bilgisayar Ekipmanı Ele Geçirildi

Polis tarafından keşfedilen en büyük yeraltı madenciliği operasyonu olarak tanımlanan çiftlikte, 3.800 PlayStation 4 konsolu, 500’den fazla grafik kartı, 50 işlem birimi, dizüstü bilgisayar, telefon ve flash sürücü dahil olmak üzere yaklaşık 5.000 bilgisayar ekipmanı ünitesi ele geçirildi.

Güvenlik servisi eyalet genelinde elektrik kesintisi yaşanabileceğini belirterek, enerji hırsızlığından kaynaklanan aylık kayıplarının 186.200 ila 259.300 dolar arasında olduğunu tahmin ediyor.

Uzmanlara göre mevcut olan birçok madencilik teçhizatına kıyasla biraz modası geçmiş yapılandırması göz önüne alındığında, 16 konsollu bir PS4 kurulumu bile yasal elektrik kullanımıyla anlamlı getiriler elde edemezdi.

Ukrayna, geçen yıl Chainalysis’in Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde dünya lideri ülke olarak yer almıştı. Doğu Avrupa ülkesi, dolaşım ve ihraç kuralları da dahil olmak üzere kripto varlıklarının yasal statüsünü belirlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%