Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Halving Sonrası Kazançlarını Korurken Altcoinler için Uyarı Yapıldı

Bitcoin hafta başından bu yana yükselişini sürdürürken, hedge fonları tarafından altcoinlere dair sıkışma uyarısı yapıldı. Detaylar şöyle...
Bitcoin Halving Sonrası Kazançlarını Korurken Altcoinler için Uyarı Yapıldı
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve altcoinler dört yılda bir gerçekleşen halving olayı sonrası yeni hafta ile beraber yükselişe geçti. BTC yazım itibarıyla 66.300 dolar seviyesinde işlem görüyor. En büyük altcoin olan Ethereum ise 3.100 doların üzerinde bulunuyor.

Altcoinlerde yüzde 5 ila 10’a yakın artışlar görüldü. Yükseliş, dijital varlık odaklı hisse senetlerine de sıçradı. Kripto para borsası Coinbase (COIN) ve MicroStrategy (MSTR) hisseleri yüzde 7 ve yüzde 12 oranında yükseliş kaydetti.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Halka açık madenciler Riot Platforms (RIOT) ve Hut 8 (HUT) yüzde 15-20 oranında değer kazanırken, Marathon Digital (MARA), ücret artışları ile yüzde 5’ten fazla yükseldi.

10x Research’ün kurucusu Markus Thielen, Bitcoin’in yarıya indirilmesinin yükselen bir olay olmadığını ve gelecek birkaç ay içerisinde potansiyel olarak daha derin bir düzeltme olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Bunun temel sebebinin, madencilerin gelir kesintisi yaşadıktan sonra operasyonlarını istikrarlı tutmak için 5 milyar dolar değerindeki BTC stoklarını boşaltmaları olabileceğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Kripto hedge fonu QCP Capital ise uzun vadede, son üç yarılanmanın ardından Bitcoin fiyatında olaydan yaklaşık 50-100 gün sonra üstel bir yükseliş yaşandığına dikkat çekti. Raporda, bu model bu kez tekrarlanırsa, BTC boğalarının daha büyük bir uzun pozisyon oluşturmak için hala birkaç haftası olduğu ifadeleri yer aldı.

Fon ayrıca, fonlama oranlarının çok sıcak seviyelerden soğuduğunu ve hatta bazı küçük kripto para birimleri için derin negatif bölgeye dönüştüğünü, bunun hızlı bir yükseliş için zemin hazırladığını belirtti.

QCP Capital, kısa vadede bazı altcoinlerin negatif fonlama oranlarında ciddi seviyede artış olduğunu ve bunun kısa vadeli bir sıkışmaya neden olabileceğini belirtti. Spekülatif duyarlılığın artması, kısa pozisyonların kapanmasını ve kaldıraçlı uzun pozisyonların yeniden artabileceği sağlayabileceği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.