Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Stablecoin Pazarı Güçleniyor! Kriptoda Büyük Rallinin İşareti mi?

Uzmanlar, stablecoin pazar değerindeki güçlü iyileşmeye dikkat çekerken, bu durumun kripto para piyasasına sermaye girişini gösterdiğini belirtiyor. Detaylar;
Stablecoin Pazarı Güçleniyor! Kriptoda Büyük Rallinin İşareti mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Stablecoin piyasası, uzun süreli ayı piyasasının etkilerinden kurtulmaya başladı ve son iki yıldaki düşüş sürecinin ardından önemli ölçüde toparlanma belirtileri gösteriyor. Özellikle, Ekim 2023’ten bu yana hacim ve faaliyet alanında dikkat çekici gelişmeler yaşandı.

Kripto piyasası analitik platformu IntoTheBlock, stablecoin piyasa değerinin şu anda 160 milyar dolar seviyesinde olduğunu ortaya koydu.

Kurumun analizinde, sıradaki hedefin, son boğa döngüsünün zirvesinde kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan 188 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Stablecoin Piyasa Değeri Toparlanıyor

IntoTheBlock, stablecoin piyasa değerindeki büyümeyi yükseliş eğilimi olarak değerlendirirken, birçok blok zinciri ve protokolün omurgasını oluşturduklarından merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminin sürdürülebilirliğinde önemli rol oynadığına dikkat çekti.

Stablecoin Pazarı Büyüyor
Kaynak: IntoTheBlock

Yüksek stablecoin piyasa değerinin, kripto pazarındaki likiditeye önemli ölçüde katkıda bulunarak piyasa operasyonlarının daha sorunsuz ve daha verimli olmasını kolaylaştırdığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Stablecoinlerin aynı zamanda kripto piyasasına yeni sermaye girişini de desteklediği, çünkü yatırımcıların bunları fiat para birimleri için giriş noktası olarak kullandıkları bilgisi verildi.

Yükselen stablecoin piyasa değerinin, genellikle ralliler ve boğa sezonları sırasında meydana gelen piyasaya sermaye girişlerinin bir göstergesi olduğunun altı çizildi.

Amerika Birleşik Devletleri spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) endüstrisinin, bu yıl stablecoin piyasa değerinin yükselmesinde önemli bir rol oynadığı; kurumsal yatırımcılar ve geleneksel finans devlerinin, ETF ortamından yararlanmak için stablecoin varlıklarını artırdığı da biliniyor.

Tether Hakimiyetini Sürdürüyor

Stablecoin alanına bakıldığında birkaç varlığın ayrı ayrı önemli büyüme kaydetmiş olması dikkat çekiyor. En büyük pazar payına sahip olan ve stablecoinlerin kralı olarak kabul edilen Tether (USDT), şu anda 100 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip durumda.

Tether’in en yakın rakibi Circle (USDC) ise 33,9 milyar dolarlık piyasa değeriyle onu takip ediyor. Özellikle, USDC’nin pazar payı, stablecoinin ihraççısı Circle’ın o sırada ABD bankacılık krizinden etkilendiğini açıklamasının ardından geçen yıl düşüş göstermişti.

Stablecoin Market Değerinde Görünüm
Kaynak: CoinMarketCap

Kripto firmaları da yakın zamanda piyasaya yeni stablecoinler sürdü. Ethena’nın sentetik doları USDe, Mart ayında piyasaya sürüldü ve o zamandan bu yana 2,3 milyar dolarlık bir piyasa değeri elde etti. Çevrimiçi ödeme devi PayPal, Ağustos 2023’te PYUSD’yi piyasaya sürdü ve stablecoin şu anda 202 milyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahip.

Öte yandan kripto çözümleri sağlayıcısı Ripple, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin çıkarmaya hazırlandığını ve bu yıl içinde piyasaya sürülmesinin planlandığını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın