Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BRICS İttifakı Uluslararası Anlaşmalar için Stablecoin Başlatabilir

Bir Rus yetkilinin aktardığına göre BRICS ittifakı, uluslararası anlaşmalarda kullanılmak üzere stablecoin projesi başlatmayı planlıyor. Ayrıntılar geliyor...
BRICS İttifakı Uluslararası Anlaşmalar için Stablecoin Başlatabilir
HABER GİRİŞ

Bir Rus yetkili, BRICS üyelerinin, finansal işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan stablecoin ve CBDC ödemelerini gerçekleştirecek bir platform araştırdığını söyledi. İttifakın merkez bankaları arasında özel bir iletişim kanalı kurmuş olması nedeniyle, stablecoin’ler BRICS üyeleri arasında uluslararası ödemeler için bir araç haline gelebilir.

Rus yetkili BRICS ülkelerinin uluslararası ödemeler için böyle bir projeyi değerlendirdiğinin bilgisini verdi. BRICS, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın ekonomilerini kapsayan bir ittifak olarak biliniyor.

Mevcut ürünlerin kullanımına ilişkin spesifik ayrıntılar verilmese de yetkili, BRICS üyesi ülkeler arasında finansal işbirliğini teşvik etmek amacıyla merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) birbirine bağlamayı amaçlayan bir platform olan “BRICS Köprüsü”nün oluşturulması planlarından bahsetti.

Rusya, bir süredir BRICS içerisinde ABD dolarına olan bağımlılığı blockchain teknolojisi aracılığıyla azaltmak için aktif olarak stratejiler izliyor. Rusya’nın Ukrayna ile olan savaşının ardından ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımları, Kremlin’i farklı yolları araştırmaya itiyor.

Stablecoin’lerin kripto piyasasındaki yeri her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu durum geleneksel finans otoritelerinin de dikkatini çekti. Son verilere göre stablecoin’lerin toplam piyasa değeri 160 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Tether 109 milyar dolar piyasa değeri ile bu alanda başı çekiyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.