Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriptoda Yükseliş Sürecek mi? İşte Haftanın Kritik Verileri!

Bu haftanın kritik enflasyon ve büyüme verileri eşliğinde kripto para piyasasında yükseliş eğiliminin devam edip etmeyeceği merak ediliyor. İşte detaylar...
Kriptoda Yükseliş Sürecek mi? İşte Haftanın Kritik Verileri!
HABER GİRİŞ

Önceki hafta İran ile İsrail arasında yaşanan gerilimden önemli ölçüde etkilenip geri çekilme yaşayan kripto para piyasası, son günlerde yeni bir toparlanma aşaması içine girmiş görünüyor. Öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saat içinde 66 bin dolar seviyesinin üstünü görürken, çoğu altcoin yeşil görünüm veriyor.

Kripto piyasaları, hafta sonu toparlanma işaretleri gösterse de uzmanlar, ABD’deki yoğun ekonomik takvimin, pazardaki ayılara tekrar ivme kazandırabileceği yönünde uyarıyor.

Ekonomik takvimde gözler özellikle kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) enflasyon verilerine çevrilecek ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) ileriye dönük para politikasını etkileyebilecek kilit enflasyon ölçütü mercek altında olacak.

Enflasyon Verileri Bekleniyor

Küresel sermaye piyasalarına ilişkin makroekonomi yayın organı Kobeissi Letter, bu haftanın bazı önemli olaylarına dikkat çekti.

22 Nisan Haftasının Önemli Ekonomik Olayları
Kaynak: X / @KobeissiLetter

Salı günü, genel ekonomi ve güven konusunda daha geniş bir perspektif sunan ancak kripto piyasaları üzerinde pek etkisi olmayan yeni konut satış rakamları açıklanacak.

GCM Yatırım Banner

Nisan ayı S&P Küresel İmalat PMI ve S&P Küresel Hizmetler PMI ön okumaları da Salı günü açıklanacak. Bu raporların, ülkenin GSYH’sinin çoğunu oluşturan imalat ve hizmet sektörlerindeki iş koşullarını ortaya koyduğu biliniyor.

Perşembe günü açıklanacak olan birinci çeyrek GSYH yıllıklandırılmış büyüme ön tahmini, ekonominin bir önceki çeyrekteki sağlığına ilişkin ilk bakış açısını sunacak. Atlanta FED bu dönemde büyümenin hafif bir artışla yüzde 2,9’a yükseleceğini öngörüyor.

Cuma günü, dönemin tüketici harcamalarını yansıtan çekirdek kişisel tüketim harcamaları raporu açıklanacak. Bu rapor FED için birincil enflasyon göstergesi olarak biliniyor. Ekonomik Analiz Bürosu (BEA), Mart ayı rakamının FED’in yüzde 2’lik hedefinin üzerinde yüzde 2,8’de kalacağını öngörüyor. Mart ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi ve Tüketici Enflasyon Beklentileri raporları da Cuma günü duyurulacak.

FED politika yapıcılarının, enflasyonun inatçı bir şekilde yüksek seyretmesi nedeniyle bir yol ayrımında bulunduğunu söyleyen uzmanlar, bu nedenle, beklentilerden herhangi bir sapmanın piyasa duyarlılığını güçlü bir şekilde etkileyebileceğine dikkat çekiyor.

Ayrıca, Microsoft ve Alphabet (Google) dahil olmak üzere S&P 500 şirketlerinin yaklaşık yüzde 20’si bu hafta üç aylık kazançlarını açıklayacak.

Kripto Piyasasında Güncel Görünüm

Kripto piyasa değeri, dördüncü BTC halvinginin (yarılanma) ardından öncü kripto varlık liderliğinde hafta sonu boyunca 2,5 trilyon dolar seviyesine geri döndü ve bu seviyeyi korudu.

Varlık, Pazartesi sabahı Asya işlem seansı sırasında 65 bin doların altına düştükten sonra gün içinde 66.500 dolara kadar çıkış yaptı ve haber yazımı itibarıyla 66 bin dolar civarında işlem görüyor. BTC’de, Şubat ayının sonundan bu yana dalgalı bir seyir gözlemlenmeye devam ediyor.

BTTC Fiyatı Yükseliş Eğiliminde Görünüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Piyasa değeriyle en büyük altcoin konumundaki Ethereum’un (ETH) fiyatı toparlanarak 3.200 dolar seviyesini geri kazanırken, LINK, NEAR ve DOT gibi altcoinler de ağırlıklı olarak yeşil renkte görünüyor.

Piyasa uzmanları, PCE rakamlarının bu haftanın ilerleyen günlerinde beklentilerin çok uzağında olması halinde piyasada daha fazla dalgalanma beklenebileceğinin altını çiziyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.