Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BTC 2 Ayın Dibine İnerken Kaldıraç Tasfiyesi 500 Milyon Doları Gördü

Kripto para piyasasında 24 saatlik likidasyon oranı BTC ve altcoinlerdeki düşüş ile beraber 500 milyon doları aştı. Ayrıntılar geliyor...
BTC 2 Ayın Dibine İnerken Kaldıraç Tasfiyesi 500 Milyon Doları Gördü
HABER GİRİŞ

Bitcoin, Mayıs ayının gelmesi ile beraber düşüşünü derinleştirdi. Kripto para birimi günlük bazda yüzde ‘dan fazla kayıpla 56.500 dolar yakınlarına kadar geriledi. Bu hareket BTC için Şubat ayından bu yana en düşük seviyeyi beraberinde getirdi.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 57.000 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ethereum ise uzun zaman sonra 2.850 dolar seviyesine geriledi.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kripto para birimleri, Federal Rezerv’in faiz indirimi umutlarını azaltan yavaş büyüme ve yapışkan enflasyon göstergelerinin ardından ABD’deki stagflasyon hissinin ortasında, daha geniş finansal piyasalardaki riskten kaçınma hissiyatı tarafından takip ediliyor.

FED faiz kararını bugün açıklayacak ve yüksek ihtimalle oranları yüzde 5,25-5,50 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor. Kripto para piyasasının toplam değeri 2.1 trilyon dolara gerilerken, SOL, AVAX ve DOGE gibi pek çok altcoinde yüzde 10’a yakın kayıplar yaşandı.

Veriler BTC’nin FTX borsasının iflas ettiği Kasım 2022’den bu yana en büyük aylık düşüşüne tanık olduğunu gösteriyor. Son geri çekilme vadeli işlemlerde likidasyon oranını da artırdı. Coinglass verilerine göre son 24 saatte kripto para piyasasının genelinde 500 milyon dolara yakın kaldıraçlı pozisyon tasfiye edildi.

GCM Yatırım Banner
Kripto likidasyon tablosu
Kaynak: Coinglass

Kriptoda tasfiye (likidasyon), bir alım satım pozisyonunun zorla kapatılmasıdır. Bu genellikle bir pozisyonu kapatacak marjın tükenmesi, yani işlemin kapatılması gerektiği için gerçekleşir. Tasfiyelerin 400 milyon dolardan fazlası fiyattaki düşüş nedeniyle long pozisyonlar üzerinde gerçekleşti.

Bitcoin ve Ethereum sırasıyla 170 milyon dolar ve 130 milyon dolar ile likidasyon oranlarına öncülük etti. BTC tarihinin en yüksek seviyesini Mart ayında 73.000 doları aşarak gördü. Mevcut fiyat seviyesi tarihi zirveden yüzde 20’yi aşan bir kayba işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.