Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Paralara 2 Yeni Vergi Sürprizi!

Türkiye’de kripto varlıklara getirileceği konuşulan düzenlemeler kamuoyuyla paylaşılmaya devam ediyor. Son gelişmelerde 2 vergi kendini gösterdi.
Kripto Paralara 2 Yeni Vergi Sürprizi!
HABER GİRİŞ

AKP grubunun üzerinde çalıştığı kripto varlık düzenlemesini bu hafta Meclis gündemine sunması beklenirken, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) önce davrandı. Sahada vergi kontrollerini sürdüren GİB’in kripto varlıklara da yöneldiği ve iki vergi uygulama kararı aldığı öğrenildi.

Söz konusu vergilerin kripto piyasasını ürkütmeyecek seviyede olacağı detayı kamuoyuyla paylaşılırken, dijital varlıklar üzerinden kazancın yurt dışına çıkışını önlemenin planlandığı bilgisi geldi.

Buna göre kripto piyasasına düşük oranlı işlem vergisi getirme planı yapan Gelir İdaresi, mevcutta yüzde 5 olarak uygulanan banka ve sigorta muameleleri vergisini (BSMV) örnek alıyor.

BSMV gibi düşük tutulan oranda bir işlem vergisi ile göz korkutmayacak şekilde vergi kesintisi uygulanacak. Ancak Hazine’nin kripto piyasasından elde edeceği tek vergi bununla sınırlı kalmayacak.

Kazancını yurt dışına kaçıranlara dur demek için kazanç beyan etme zorunluluğu söz konusu olacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.