Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Madencilik Devinin Hisseleri Endeks Duyurusu Sonrası Yüzde 18 Arttı!

Bitcoin madenciliği şirketi Marathon Digital, SmallCap 600 endeksine ekleneceği haberi ile hisselerinde yüzde 18’lik artış gördü. Ayrıntılar şöyle...
Madencilik Devinin Hisseleri Endeks Duyurusu Sonrası Yüzde 18 Arttı!
HABER GİRİŞ

Bitcoin madenciliği alanında faaliyet gösteren şirketler, geleneksel piyasalarda da değerini artırmayı sürdürüyor. Bu alanda önde gelen firmalarından biri olan Marathon Digital, S&P Global tarafından, SmallCap 600 endeksine ekleneceğini duyurusunun ardından hisselerinde yüzde 18’e varan yükseliş gördü.

Bu artış ile beraber şirketin piyasa değerinde 800 milyon dolara yakın artış meydana geldi. Marathon Digital’in hisseleri günü 20,67 dolardan kapattı ve şirketin piyasa değeri Cuma günkü 4,7 milyar dolardan 5,5 milyar dolara yükseldi.

MARA hisse grafiği
Kaynak: TradingView

S&P Global duyurusunda, “Endeks, belirli katılım kriterlerini karşılayan şirketleri takip ederek likit ve mali açıdan sürdürülebilir olmalarını sağlamak üzere tasarlandı.” ifadelerine yer verdi. Son duyuru sonrası hisselerdeki güçlü sıçramaya rağmen, yılın başına rağmen yüzde 10’a yakın kayıpla işlem görüyor.

Bitcoin ağında dört yılda bir gerçekleşen madencilik yarılanması, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin operasyonlarını güçlendirmesi gerekiyor. 20 Nisan’da bu yarılanma gerçekleşti ve madencilerin blok başına ödülü 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düştü.

Marathon Digital ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) üst düzey yöneticiler için kümülatif olarak 32,9 milyon dolar değerinde bir yönetici ikramiye yapısının ana hatlarını çizen bir 8-K başvurusunda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Şirket başvurusunda, teşviklerin ödüllerin değeri doğrudan şirketin hisse senedi fiyatına bağlı olduğundan, şirket yöneticilerinin çıkarlarını hissedarlarının çıkarlarıyla uyumlu hale getirdiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.