Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Oylamasında Çekimser Kalan Çin, Savunmada Hızlanıyor

Rusya’nın Ukrayna işgaliyle 3. Dünya Savaşı endişeleri alevlenirken Çin’in bu yıl savunma harcamalarında sert artışa gideceği öğrenildi. İşte detaylar;
Ukrayna Oylamasında Çekimser Kalan Çin, Savunmada Hızlanıyor
Yorum

Rusya’nın askeri müdahalesinin “işgal” olarak tanımlanmasına karşı çıkan Çin, daha sonraki açıklamalarında Ukrayna ile sorunun müzakereyle çözülmesi için çağrıda bulunmuştu.

Bununla birlikte Birleşmiş Milletler’in Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya yönelik kınama tasarısında çekimser kalmıştı.
Çin Rusya Çekimser
KAYNAK: The UN General Assembly (UNGA)

Tüm bu gelişmeler üzerine Çin’in bu yıl savunma harcamalarında yapacağı artış dikkat çekti.

CNBC tarafından aktarılan bilgilere göre Çin bu yılki savunma harcamalarını 2019’dan bu yana en hızlı şekilde artmaya hazırlanıyor.

Maliye Bakanlığı planına göre savunma harcamaları bu yıl yüzde 7,1 artışla 1,45 trilyon yuana (230,16 milyar dolar) yükselecek.

Bu, 2021’deki yüzde 6,8’lik artıştan ve 2020’deki yüzde 6,6’lık artıştan daha hızlı olacak.

Maliye Bakanlığı, genel kamu bütçesi için toplam merkezi hükümet harcamalarının bu yıl yüzde 14,3 artarak 13,40 trilyon yuana yükselmesinin beklendiğini söyledi.

Çin Başbakanı Li Keqiang da bugün yayımlanan bir raporda; “Ordunun lojistik ve varlık yönetim sistemlerini modernize etmek ve modern bir silah ve teçhizat yönetim sistemi kurmak için daha hızlı hareket edeceğiz” dedi.

Li’nin askeri gelişme ve dış politika hakkındaki diğer açıklamaları, 2021’dekilerle aynı doğrultuda kalırken bağımsız bir barış dış politikası izlemeye devam edeceklerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu