Yatırım yapmaya başla!

Ubisoft Hisseleri, Kâr Uyarısı ve Oyun Tarihi Ertelemeleriyle Çöktü

Ubisoft hisseleri, Fransız oyun yayıncısının kâr uyarısı yayınlamasından ve bazı oyunlarının çıkış tarihlerini ertelemesinin ardından düştü.
Ubisoft Hisseleri, Kâr Uyarısı ve Oyun Tarihi Ertelemeleriyle Çöktü

Ubisoft hisseleri, şirketin kazanç uyarısı ve oyun ertelemeleri açıklamalarının ardından çöktü. Perşembe günü Ubisoft, 2019-2020 mali yılı için kâr hedeflerini aşağı yönlü revize ettiğini açıklamış, 480 milyon euro seviyesindeki önceki tahmine kıyasla şimdi 20 milyon euro ve ve 50 milyon euro aralığında işletme kârı beklediğini bildirmişti.

Aynı zamanda gelir rehberliğini de düşüren Ubisoft, şimdi yıl için 1.450 milyon euro tutarında net rezervasyon beklediğini söylemişti.

Ubisoft Gelir Rehberliği Düşürdü Ne var ki önceki tahmin 2.185 milyon euro seviyesindeydi. Sonuçta hayal kırıklığı yaratan bu açıklamalar üzerine piyasa tepki vermekte gecikmedi ve Ubisoft’un hisse senedi fiyatı sabah ticaretinde yüzde 20’nin üzerine düştü ve Nisan 2017’den bu yana olan en düşük seviyesine geriledi.

Şirket gişe rekorları kıran üç oyun olan Watch Dogs Legion, Rainbow Six Quarantine ve Gods & Monsters’ın çıkış tarihlerini 2020-21 mali yılına kadar erteledi.

Firma, yakın zamanda piyasaya sürülen Ghost Recon Breakpoint ve The Division 2 oyununun gelir beklentilerine de aşağı yönlü revizyonlar yaptığını ekledi.

Ubisoft Beklenti Düşürdü Ubisoft CEO’su Yves Guillemot yaptığı açıklama ile bu kararın alınmasında Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint oyununun büyük etkisinin olduğunu belirtti. “Ghost Recon: Breakpoint’in ilk haftasındaki eleştirel geri dönüş ve satışları fazlasıyla hayal kırıklığına uğratıcıydı.” ifadeleriyle de durumu açıkladı.

“Bu oyunların her birinin halihazırda güçlü kimliği ve yüksek potansiyeli olsa da oyuncular için en iyi deneyimi sunmak için kendi yeniliklerini kusursuz bir şekilde aktarabilmelerini sağlamak için daha fazla geliştirme zamanı vermek istiyoruz.” dedi.

Bu arada Baş Finans Sorumlusu Frederick Duguet, şirketin oyunlarının kalitesini “yükseltmesi” gerektiğini kabul etti. Bunu başarmak ve daha uzun gelişim sürelerine izin vermek, Ubisoft şimdi üç oyunun çıkmasını erteleyeceği, bunun da finansal bilançoya zarar vereceği dile getirildi. Bazı kaynaklar Paris’te yüzde 29 kadar düşüş kaydeden Ubisoft’un, altı yılın en büyük çöküşünü yaşadığını yazdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum