Yatırım yapmaya başla!

Uber CEO’su 5 Milyar Dolarlık Zarara Rağmen “İş Sürdürülebilir” Dedi

Uber milyarlarca dolar kaybetse de şirketin CEO’su Dara Khosrowshahi, kendinden emin görünüyor.
Uber CEO’su 5 Milyar Dolarlık Zarara Rağmen “İş Sürdürülebilir” Dedi

Yılın ikinci çeyreğinde 5 milyar dolarlık zarar açıklayan Uber’in CEO’su, CNN’e verdiği bir demeçte şaşırtıcı açıklamalarda bulundu. Devasa kayba rağmen Uber’in iş modelini savunan Khosrowshahi; “model kesinlikle sürdürülebilir” diyerek işletmenin küresel bazda hala yüzde 30 artıda büyüdüğünü aktardı.

Ayrıca ulaştırma, gıda, küresel ticaret üzerinden trilyonlarca dolarlık piyasa büyüklüğüne sahip bir işiniz varda, o şirketin yatırım yapmasının mantıklı olduğunu söyledi.

Sonuçta Uber, Haziran ayında sona eren üç ayda 5.2 milyar dolarlık zarar açıklayarak en büyük kaybını kaydetmişti.

Uber CEO’su İşin Sürdürülebilir Olduğunu SöylediAçıklanan zarar ve büyüme oranı beklentilerden kötü gelirken Uber’in cirosu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 14 artarak 3.17 milyar dolara yükseldi. Rakam en düşük büyüme oranı olarak gerçekleşirken analistlerin 3.3 milyar dolarlık beklentisinin altında kaldı. Giderleri de yüzde 147 seviyesinde artarak 8.65 milyar dolar olan Uber’in giderlerindeki artış nedenlerinden biri araştırma ve geliştirme bütçesindeki artış oldu.

Uber’in hayal kırıklığı yaratan sonuçlarının ardından hisse senetleri yüzde 6 civarında değer kaybetmişti.

Uber 5 Milyar Dolarlık Zarar Zaten Uber’in hisseleri Mayıs ayında halka açıldığından bu yana kabaca %30 düşüş gösterdi. ABD’li girişim şimdiye kadarki en büyük halka arzlardan birini kaydederek 8.1 milyar dolar toplamıştı. Bununla birlikte firma şirketlerin çalışanları sınıflandırmasını zorlaştıracak Kaliforniya yasaları dahil bir dizi yerde zorlukla karşı karşıyaydı.

Kanun, eyalette Uber’in sürücü maliyetlerini artırabilir ve ülke genelinde benzer mevzuatı tetikleyebilirdi. Uber ise tasarının sürücüleri yeniden sınıflandırmasını gerektirmeyeceğini iddia etmişti. CNN’le konuşan Khosrowshahi de yönettiği şirketin açıklamasını destekleyecek şekilde konuştu. “Bağımsız çalışmanın doğasının değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sağlık hizmeti almaları gerektiğine inanıyoruz. Asgari kazanç sağlamaları gerektiğine inanıyoruz.” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Ancak sürücülere daha iyi faydalar sağlama inancı, şirketin maliyetleri kontrol etmek için gösterdiği son çabalarla çelişti. Temmuz ayında, Uber pazarlama personelinin yaklaşık üçte birini, yaklaşık 400 kişiyi işten çıkarmış, bu ayın başlarında da ürün ve mühendislik ekiplerinden 435 kişinin gitmesine izin vermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum