Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye, Ticaret Hacmi Hedefi için ABD’de Etkinlik Düzenleyecek

Türkiye'den ABD'ye ticari diplomasi atağı! İki ülke arasında ticaret hacminin artırılması için etkinlik düzenlenecek.
Türkiye, Ticaret Hacmi Hedefi için ABD’de Etkinlik Düzenleyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, ABD ile ticari ilişkilerin artırılmasına yönelik alınan bir kararı açıkladı.

Türkiye ile ABD arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi çerçevesinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonunda, ABD’de Ticari Diplomasi Etkinlikleri düzenleneceği bildirildi. 14 – 18 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinliğe, üst düzey yetkililer, parlamento üyeleri ve iş insanlarından oluşan bir heyet katılacak.

Türkiye’den gitmesi planlanan isimler; Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Cemil Ertem, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, TİM Başkan Vekili Başaran Bayrak, TİM Marka Konseyi Başkan Yardımcısı Süleyman Orakçıoğlu, TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu ve bazı iş insanları olarak sıralandı.

Türk heyet, Amerika’daki iş insanlarıyla görüşmesinin yanında ABD Dışişleri ve Ticaret Bakanlıkları ile Birleşik Devletler Ticaret Odasını ziyaret edecek. Etkinlik kapsamında transatlantik ihracatında Türkiye’nin rolünün artırılmasına yönelik paneller ve ticari diplomasi çalıştaylarının yapılacağı aktarıldı.

Ayrıca, New York’taki Türkevi’nde, “Refah için Güç Birliği: Türkiye-Amerika İlişkileri” ve “Türkiye ve Amerika’nın Yeni Ufuklara Yönelik Girişimleri: 100 Milyar Dolarlık Ticaret Hedefi” başlıklı paneller açılacağı bildirildi.

Bu arada İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi. Görüşmede, Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna savaşında ateşkesin sağlanması ve barışın yeniden tesisi için yoğun çaba sarf ettiklerini, insani yardım ve tahliyeler konusunda da gayret gösterdiklerini söylediği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu