Paylaşım

Türkiye’de Göçmen Otomobil Pazarı Güçleniyor


 

Türkiye'de yaşayan göçmen sayısının artması, hemen her alanda olduğu gibi otomobil dünyasına da yeni bir düzenleme getirdi. Buna göre yurt dışından getirilen araçların yurt içinde kalma süresi 6 aydan 24 aya çıkarıldı. Detaylar şöyle...

Ülkemizde sayıları hızla artan Suriyeli göçmenlerden yola çıkarak yeni bir düzenleme yapıldı. Türkiye’de ikamet eden göçmenler, internet sitesi üzerinden Bulgaristan ve Gürcistan gibi ülkelerden vergi ödemeden üçte bir fiyatına lüks otomobiller satın alıyor. Türkiye’de 80 bin dolar olan bu araçlar, 20-25 bin dolardan satışa sunuluyor. İnternet sitesi üzerinden iletişime geçilerek yapılan alışverişte otomobilin sigortasından ruhsatına kadar her şeyin yasal olduğu iddia edilse de yetkililer konu ile ilgili detaylı araştırmayı yapmakta geri kalmamış.

Ucuz otomobil satışıyla ilgili yapılan detaylı araştırmada, satıcıların 1000 dolar komisyon bedeli aldığı ve ilk etapta istedikleri aracın fiyatını sordukları ortaya çıktı. Telefon üzerinden irtibata geçilen bir satıcı ile yapılan görüşmenin küçük bir kısmına yer verelim;

“1000 dolar komisyon alıyorum. 2000 dolar da gümrük vergisi var. Eğer 10 bin dolarlık bir otomobil isteseydiniz bu masrafı ödemenin bir anlamı olmayacaktı. O yüzden ilk olarak kaç liralık araç istediğinizi sordum,” şeklinde gelişiyor.

Her türlü işlemin yasal bir şekilde yapıldığının teminatını veren satıcı, 2 yıl sonunda yeniden onlarla irtibata geçip tekrar satılmış gibi gösterileceğini söylüyor. Bu işlemler esnasında gümrük vergileri tekrar ödeniyor; fakat 2 yıl boyunca Türkiye’de hiçbir vergi, muayene vs masrafı ödenmediğinden bu miktar alıcı için görmezden gelinebiliyor.

Öte yandan yetkililer yabancı plakalı araçlar konusunda vatandaşları uyarıyor. Çünkü internet üzerinden yapılan bu tür alışverişlerde dolandırılma ihtimali çok yüksek. Bunun yanında yurt dışında satın alınmış bir aracın Türkiye’de satışı olamayacağı da ekleniyor.

Geçtiğimiz ay Başbakan Ahmet Davutoğlu, yurt dışından getirilen kişiye mahsus araçların izin süresinin 6 aydan 24 aya çıkarıldığını duyurdu. Bu haber 13 Ekim’de de Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın