Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Gelir Eşitsizliğinde 16. Sırada!

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan rapora göre, Türkiye gelir eşitsizliğinde, 77 ülke arasında 16. sırada yer alıyor. Raporda yer alan diğer ülkeler ve haberin detayları şöyle...
Türkiye Gelir Eşitsizliğinde 16. Sırada!

İsviçre’nin Davos kasabasında yapılan 48. Dünya Ekonomik Forumu bugün başladı. 26 Ocak tarihine kadar sürecek olan Davos Zirvesi’ne; ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Azerbaycan, İtalya, Hollanda, Yunanistan, İsrail, Pakistan, Kanada ve daha birçok ülkenin lideri katılacak.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yayınlanan Kapsayıcı Büyüme Endeksi (IDI) raporuna göre, Türkiye gelir eşitsizliğinde, 77 ülke arasında 16. sırada yer alıyor.

WEF tarafından yayınlanan raporda, Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında iyi not aldığı belirtildi.

Türkiye’nin güçlü ekonomik büyüme sergilemesine rağmen gelir ve servet eşitsizliği konusunda hala yüksek olduğu söylenirken, 77 ülke arasından 16. sırada yer aldığı belirtildi. Uluslararası Para Fonu, Türkiye’nin büyüme rakamlarını 2017 yılı için %2,5’ten %5,1’e, 2018 yılı için ise %3,3’ten %3,5’e yükseltti.

Bu bilgilerin devamında raporda; “Mutlak yoksulluk oranı düşük ve tüm bu gelişmeler Türkiye’yi ilk beşte birlik gelişmekte olan ekonomiler grubuna sokuyor.” ifadesine yer verildi.

İstihdamın %45 seviyesine düşmesi, Türkiye’yi en kötü beşte birlik grubuna dahil etti.

Gelir ve servet eşitsizliğinin şaşırtıcı bir şekilde hala çok yüksek olduğu, zengin ile fakir arasındaki uçurumun giderek büyüdüğü söylenirken, yaşam beklentisinin de 2011 ve 2015 yılları arasında iki yıl azaldığı söylendi. Listede yer alan diğer ülkelere baktığımızda; Rusya’nın 19, Meksika’nın 24, Çin’in 26, Endonezya’nın 36, Brezilya’nın 37, Hindistan’ın 62 ve Güney Afrika’nın 69. sırada yer aldığını görmekteyiz.

Endonezya ve Filipinler kuşaklararası eşitlik ve sürdürülebilirlik potansiyeli en yüksek olan ülkeler oldu.

Ancak bunun yanında gelir ve servet eşitsizliği gibi kapsayıcılık göstergelerinde ilerleme eksikliği olan ekonomiler arasında yer aldılar. Geçtiğimiz günlerde uluslararası yardım kuruluşu Oxfam tarafından yapılan bir araştırma da, küresel boyuttaki gelir eşitsizliğini ortaya çıkardı. Yapılan araştırmaya göre, gelir dağılımındaki eşitsizlik 2017 yılında artış gösterdi. Bunun yanında toplam servetin %82’sinin, dünya nüfusunun sadece %1’lik kısmına ait olduğu ortaya çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum