Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye Finans Sisteminde Kendi Modelini Oluşturmalı

Faize dayalı sistemin insani yükünün ağırlaştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin daha ileriye gidebilmesi için kendi finans modelini oluşturmak zorunda olduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye Finans Sisteminde Kendi Modelini Oluşturmalı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alternatif Finansta Yeni Ufuklar: Likidite, Yeşil Finans ve Politik Ekonomi Konferansı‘nda yaptığı konuşmada önemli konulara değindi.

Marmara Üniversitesi Rektörlük Binası’nda yapılan konferansta alternatif finans konusunun ekonomiye yeni bir soluk getireceğini söyleyerek, Türkiye’nin daha ileriye gitmesi için kendi modelini oluşturmak zorunda olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önümüzdeki dönemlerde alternatif finans konusunda daha kararlı ve cesur adımlar atılacağını söyledi.

Alternatif FinansTürkiye’nin ekonomi alanında hak ettiği yere gelmesini sağlayacak çalışmalar yapacaklarını ifade eden Sayın Cumhurbaşkanı, dünya ekonomisinde söz sahibi olan çevrelerin koydukları modellerin hiçbir işe yaramadığını belirtti. Bu modellerin kendi ülkelerinde bile çıkmazlara yol açtığını belirterek 2008 yılında yaşanan küresel krizi hatırlattı.

Finansal sistemin ekonomide tasarruflar ve reel yatırımlar arasında köprü vazifesi kurduğunu dile getirdi. Ülkelerde üretim ve refah artışı sağlaması beklenen finansal sistemin ne yazık ki ekonominin tamamına hükmeden ve istikrar sağlayamayan bir konuma geldiğini sözlerine ekledi.

Yalnızca daha fazla kazanma hırsına odaklanan, sosyal maliyetleri dikkate almadan ilerleyen bu sistemin önünde sonunda çökeceğini kaydetti. Dünyanın genelinde gelir ve servet eşitliğinin her geçen gün kötüleştiğini, aradaki makasın açıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu düzenin üzerimize yıkılmasını beklemeyeceğimizi ve Türkiye olarak yeni modeller geliştirmek zorunda olduğumuzu ifade etti.

Faize dayalı sisteme karşı çıkmamızın sebebi, inancımızın buna cevaz vermemesinin yanında sistemin insani yükünün de ağırlaşmış olmasıdır.

Faize Dayalı SistemKüresel ekonomik ve finansal sistemin hiç zaman harcanmadan dönüştürülmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, bu dönüşümün en önemli unsurlarından birinin ise alternatif finans olduğunu belirtti. Bütün insanlığa hizmet etmesi gereken kaynakların sadece belli bir kesimin tekelinde olduğunu bu durumu ise ‘Dünya 5’ten büyüktür’ itirazları ile dile getirdiklerini aktardı.

Önümüzdeki dönemlerde faize dayalı bir sistemin ortadan kaldırılarak yerine risk paylaşımının esas olduğu ve katılımcıların ağırlıklı bulunduğu yeni bir finansal sistemin geleceğini anlattı.

Bu sistemin başka insanların da üretimlere katılımlarını esas aldığını ve her geçen gün desteklerin arttığını belirtti. Bu konuda Türkiye’nin biraz geride kaldığını düşünen Erdoğan, gelecek dönemlerde alternatif finans konusunda daha kararlı ve daha cesur adımlar atılacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum