Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’ye En Fazla Yatırım İspanyollardan Geldi

EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, son 10 yılda Türk şirketlerine en fazla yatırımı İspanyolların yaptığını söyledi. Sektör olarak ise ilk sırada enerji yer aldı.
Türkiye’ye En Fazla Yatırım İspanyollardan Geldi

EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, son 10 yılda Türkiye’de şirket satın alma, birleşme ve yabancı yatırımcılara dair yaptığı değerlendirmede, BBVA Grubu’nun Garanti Bankası’na yaptığı yatırımın etkisiyle belirlenen işlem değeri bakımından, Türkiye’ye en fazla yatırım yapanların İspanyollar olduğunu söyledi.

Son 10 yılda, İspanyollar 22 işlemle, 9,3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi.

Hacimsel anlamda İspanya ilk sırada yer alırken, işlem sayısında ABD ön plana çıktı. Söz konusu dönemde ABD’li yatırımcıların gerçekleştirdiği işlem hacmi sayısı 170 oldu. Müşfik Cantekinler, son 10 yılda ülkemizde en hareketli sektörün 50,7 milyar dolarlık hacimle enerji olduğunu belitti. Enerjiyi ise 23,1 milyar dolarlık hacimle finansal hizmetler, 19,2 milyar dolarlık hacimle ulaştırma, 8,1 milyar dolar ile yiyecek ve içecek, 5,3 milyar dolar ile perakende sektörünün izlediğini dile getirdi.

Bilişim sektöründe 451 işlem yapılmasına rağmen hacimsel anlamda geride kaldı.

Enerji, yiyecek ve içecek sektörlerinin en fazla işlem yapılan alanlar olduğunu söyleyen Cantekinler; enerji, sağlık, imalat ve finansal hizmetlerde hareketliliğin artacağını belirtti. 2018 yılının geri kalan döneminde özel sektör ve özelleştirme işlemleri kapsamında 10-15 milyar dolarlık bir yatırım yapılacağı tahmin ediliyor. Cantekinler, işlem hacmi açısından değerlendirildiğinde Doğan Medya Grubu ve Antalya Havalimanı işlemlerinin etkisiyle, medya ve ulaştırmanın bir adım önce olduğunu ifade etti.

Yabancıların Türk şirketlerine olan ilgisinde kur faktörünü değerlendiren Müşfik Cantekinler, ülkemizde yatırımı olan ülkeleri şu şekilde sıraladı;

Türk şirketlerine en fazla yatırım yapan ülkelerin başında 9,3 milyar dolarla (22 işlem) İspanya yer alırken onu sırasıyla; 7,8 milyar dolarla (118 işlem) İngiltere, 5,9 milyar dolarla (24 işlem) Rusya, 4,7 milyar dolarla (170 işlem) ABD, 4,1 milyar dolarla (17 işlem) Katar izledi.

Cantekinler son dönemde kurlardaki aşırı yükselme nedeniyle, birçok Türk şirketinin karlılıklarının ve bilançolarının kırılgan hale gelerek, risk seviyesinin arttığını ifade etti. Kurlardaki artışların yabancıların yatırımlarının daha ucuzladığı ve daha çok ilgi göstereceğine dair algı oluşsa da, söz konusu yatırımcıların getiri beklentilerinin de yine yabancı para cinsinden olduğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum