Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yapılan Ankete Göre Türkiye Ekonomisi 2. Çeyrekte %11,8 Küçülecek

2020’nin ilk çeyreğini büyümeyle kapatan Türkiye GSYİH’sinin, pandeminin yarattığı olumsuzluklarla ikinci çeyrekte %12’ye yakın daralması bekleniyor.
Yapılan Ankete Göre Türkiye Ekonomisi 2. Çeyrekte %11,8 Küçülecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren ülkeler gayrisafi yurt içi hasıla rakamlarını açıklamaya başladı. Hemen her ülkenin ekonomisinde coronavirüs salgını nedeniyle tarihin en sert kayıpları yaşandı. Türkiye için ikinci çeyrek verileri bu ay sonunda açıklanacak.

Reuters tarafından yapılan ankete göre Türkiye’nin GSYİH’si 2020’nin ikinci çeyreğinde %11,8 daralacak.
Türkiye Ekonomisi İlk Çeyrek Büyüme
Kaynak: TÜİK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre ülke ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde %4,5 oranında büyüdü. İlk çeyrekte beklentinin altında büyüme gerçekleştirse de dünyanın diğer birçok ülkesine kıyasla olumlu performans gösteren tek ülke ekonomisi olarak ilk sıralarda yer aldı.

Reuters tarafından yapılan ve 14 ekonomistin katıldığı ankete göre Türkiye ekonomisi için ikinci çeyrek daralma tahminleri %7,1 – %13,1 arasında. Ortalama tahmin ise %11,8 oranında küçüleceği yönünde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, her konuşmasında Türkiye’nin salgınla mücadelede başarılı olduğunu belirtiyor.

Ülkemizde ilk Covid-19 vakası 10 Mart tarihinde duyuruldu. Hemen ardından sıkı önlemler alınarak salgının yayılma hızı kontrol altına alındı.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’deki toplam hasta sayısı 264 bine dayandı. 6 bin 209 kişi hayatını kaybederken, yaz aylarının getirdiği rehavetle günlük vaka sayısında yeniden artış başladı.

Anket sonuçlarına ilişkin haberde haftalarca işyerlerinin kapatılması ve fabrikaların durdurulmasının ekonominin tüm yıl boyunca küçüleceği anlamına geldiği belirtildi.

Ekonomiye darbe vurması beklenen en önemli faktörler arasında ise turizm sektörünün durma noktasına gelmesi gösteriliyor.  Ekonomistler Türkiye ekonomisinin 2020 yılında %1 – %3,8 arasında küçülmesini bekliyor.

Öte yandan açıklanan önemli gösterge veriler, iktisadi faaliyetlerde toparlanma olduğunu işaret ediyor.
Ağustos Ekonomik Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

TÜK tarafından bu sabah açıklanan verilere göre ekonomik güven endeksi Ağustos ayında 85,9’a yükseldi. Bir önceki ay 82,2 olan endekste %4,4 puanlık artış oldu. Söz konusu toparlanma ticaret, hizmet, perakende ve imalat sanayindeki artışların etkisiyle gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ekonominin kötü durumda olduğunu söyleyenlere gönderme yaptı.

Ağustos ayında reel kesim güven endeksi %5,8 arışla 105,2’ye, hizmet sektörü güven endeksi %5,7 artışla 70,5’e, perakende ticaret sektörü güven endeksi %0,2 artışla 94,9’a yükseldi.

Öte yandan tüketici güven endeksi %2,2 düşüşle 59,6, inşaat sektörü güven endeksi ise %2,3 düşüşle 85’e geriledi. Ağustos ayında sektör güven endeksleri arasında inşaatta düşüş olurken, hizmet sektörü en fazla toparlanan oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu