Yatırım yapmaya başla!

Benzer Ekonomilere Kıyasla Ön Planda Olan Türkiye’nin Daha İyi Bir Hikaye Yazması Şart!

Türkiye ekonomisine dair değerlendire yapan İş Bankası Genel Müdürü; kur, faiz ve enflasyon gibi konuların normalize edildiğini söyledi.
Benzer Ekonomilere Kıyasla Ön Planda Olan Türkiye’nin Daha İyi Bir Hikaye Yazması Şart!

2018 yılının ikinci yarısından itibaren yaşanan zor süreç alınan yerinde tedbirler ve hükümetin teşvik politikalarıyla atlatıldı. Gerek yerli gerek yabancı kurumların analistleri Türkiye ekonomisinin toparlandığı konusunda fikir birliğine varmış durumda.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de artık teknik resesyondan çıkıldığını ve çeyreklik dönemlerde büyümeye geçildiğini söyledi. Bundan sonrasında ihtiyaçlarımızı karşılayacak büyüme hedeflerine odaklanılması gerektiğini ifade eden Bali, ihracatın önemine değindi.

Geçen yıl sorun haline gelen kur ve faiz gibi meselelerin artık geride kaldığını söyledi.

Kur Sorunu KalmadıAdnan Bali dengelenme sürecinde kredi yapılandırılmaları gerçekleştirdiğini ve şirketlere ödemeler konusunda ek süreler verildiğini belirtti. Ancak tam olarak arzu edilen performansın gösterilmediğini söyleyen Bali, bu durumda kamu bankalarının ortaya koyduğu paketlerin kredi kullanan kesim tarafından sınırsız bir arzmış gibi değerlendirilmesinin etkisi olduğunu anlattı.

Yapıcı politikaların hem özel hem de kamu bankaları tarafından devam ettirilmesi gerektiğine dikkat çekti. İlgili kurumların bu çaba içerisinde hareket etmeye devam etmeleri halinde makroekonomik dengedeki iyileşmenin bankacılık sektörüne de yansıyacağını vurguladı.

Geçtiğimiz yıl yaşanan kur ve faiz gibi sorunların artık sorun olmaktan çıktığını, yine geçen yıl ekonomi üzerinde kırılganlık unsuru olan faktörlerin geride kaldığını sözlerine ekledi. Şu anda turizm sektörünün oldukça iyi gittiğini, döviz kazandırıcı faaliyetlerin de iyi olduğunu dile getiren Bali, geleceğe daha umutla baktıklarını aktardı.

Türk bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosu %17-18 seviyelerinde.

Bankacılık SektörüBankacılık sektörünün güçlü öz kaynaklara sahip olduğunu söyleyen İş Bankası Genel Müdürü, bu nedenle fonlama tarafında da önemli bir problem yaşamadıklarını anlattı. “Bazı dış kaynak temininde daha düşük tutarlarla yenilemeler yaptıysak bu yapamadığımızdan değil, içeride yeteri kadar onu kullanacak talebin canlanmamış olmasındandı.” şeklinde açıklamada bulundu.

Artık büyüme tahminlerinin pozitif yönde revize edildiğini, Türkiye’nin ise orta ve uzun dönemde sonuç verecek, rekabeti artıracak reform sürecine girmesi gerektiğini vurguladı. Bu doğrultuda karşılaştırmalı üstünlükler sağlayacak alanlara ağırlık verilmesi gerektiğini, bu tür yapısal alanlarda atılacak adımların hem bankacılık hem de reel sektör için yeni bir tecrübe olacağını dile getirdi.

Önemli miktarda istihdam sağlayan ve 3-5 nesli bir araya getiren işletmelerin riske atılmaması gerektiğini söyleyen Bali, bunların başında da bankacılık ve reel sektörün olduğunu söyledi.

Atılan adımlar sayesinde hem kur hem de enflasyon oranları normale döndü.

Enflasyon Normale DöndüTürkiye’nin kur, faiz ve enflasyon gibi konularda diğer gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında dış konjonktürden çok fazla etkilenmediğini söyledi. Ancak Avrupa ve ABD merkez bankalarının politika faiz oranlarında attığı adımlarında Türkiye gibi ülkeler için destekleyici olduğunu dile getirdi. Benzer ekonomilere kıyasla da daha ön planda olduğumuzu söyleyen Adnan Bali; üretim ve ihracatta gerçek performansımızı göstererek yeni bir hikaye yazacağımızı sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum