Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Çelik İhracatı Yüzde 35,2 Artışla 12 Milyar Doları Aştı

Çelik İhracatçıları Birliği'nin verilerine göre yılın ilk 10 ayında Türkiye'nin çelik ihracatı değeri 12,4 milyar dolara ulaştı. İşte detaylar;
Türkiye’nin Çelik İhracatı Yüzde 35,2 Artışla 12 Milyar Doları Aştı

Türkiye’nin çelik ihracatı, hem ABD hem de Avrupa Birliği’nin korumcılık darbesinden olumsuz etkilendi. Türkiye, son yıllarda artan jeopolitik gelişmeler nedeniyle Ortadoğu pazarında sert düşüş gözlenmişti. ABD ile AB’nin korumacı önlemleri nedeniyle pazar kaybı riski ile karşı karşıya gelmişti. Buna karşın açıklanan veriler, iyimserliğin yeniden hakim olmasını sağladı.

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) yılın ilk 10 ayında Türkiye’nin çelik ihracatı değerde yüzde 35,2 artışla 12,4 milyar dolara ulaştı.

Türkiye 10 Ayda Çelik İhracatıTürkiye’nin 10 aylık çelik ihracatı miktarı ise yüzde 15,5 oranında yükselişle 16,8 milyon tona ulaştı. ÇİB’in yaptığı açıklamaya göre; 2018 yılının Ocak – Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre değer bazında yüzde 35,2 artış görülmesi, sektör için sevindirici bir haber oldu.

Söz konusu dönemde Türkiye’nin çelikte son başına ortalama birim fiyatı, yüzde 17 artışla 740 dolar oldu. Ekim ayı ton başına ortalama birim fiyat ise 2017 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 0,4 oranında yükselerek 689 dolar düzeyinde gerçekleşti. ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, Türkiye’nin çelik ihracatında yılın başından bu yana yaşanan istikrarlı artışın devam ettiğine dikkat çekti.

Aslan, çelih ihracatının Ekim’de değerde yüzde 46,9’luk, miktarda ise yüzde 46,3’lük artışa ulaştığını açıkladı.

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan AslanAslan, “Sektör Ekim ayında 1,49 milyar dolarlık ve 2,2 milyon tonluk ihracat gerçekleştirdi. Ocak – Ekim dönemindeki çelik ihracatı ise geçen yılın aynı periyoduna göre miktarda yüzde 15,5 artışla 16,8 milyon ton, değerde ise yüzde 35,2 yükselişle 12,4 milyar dolar olarak gerçekleşti,” dedi. Bu dönemde en çok ihracat artışı yaşanan ürünlerin ise yassı sıcak, inşaat çeliği ve filmaşin olduğunu açıkladı. En fazla azalışın de slab, alaşımlı tel ve alaşımlı filmaşin yaşandığını dile getirdi.

Birlik olarak Kolombiya ziyareti düzenleneceğini söyleyen Aslan, Latin Amerika’ya olan ihracatı artırmak istediklerini söyledi.

Latin Amerika İhracat HedefiAslan, bölgenin önemli firmalarının temsilcileri ile bir araya geleceklerini dile getirdi ve görüşmelerin yeni iş birliklerine kapı açabileceğini ifade etti. 10 ayda Latin Amerika bölgesine yüzde 8,4 oranında artışla 1,1 milyon ton çelik ihracatı yapıldığını söyleyen Aslan, en çok ihracat yapılan ülkeleri de sıralandırdı.

En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler; 167 bin tonla Şiki, 134 bin tonla Panama ve 117 bin tonla Kolombiya oldu. Türkiye’nin bölgeye en çok ihraç ettiği ürünler ise 508 bin tonla inşaat çeliği, 221 bin tonla profil ve 105 bin tonla filmaşin olarak sıralandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum