Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’nin Cari Açığı Aralık Ayında Yükseldi

Günün en önemli verisi ödemeler dengesi istatistikleri olurken, cari işlemler hesabındaki Aralık değişimleri şöyle gerçekleşti:
Türkiye’nin Cari Açığı Aralık Ayında Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ödemeler dengesi gelişmeleri raporunu yayımladı. Cari işlemler açığı 2021 Aralık döneminde bir önceki yılın aynı ayına kıyasla, 401 milyon dolar artarak 3 milyar 841 milyon dolar oldu.

Beklenti 4 milyar dolar düzeyinde açık olmasıydı. Bu değişimin ardından 12 aylık cari işlemler açığı 14 milyar 882 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Aralık ayında resmi rezervlerde 13.781 milyon dolarlık net azalış yaşandı. Cari denge Kasım ayında 2,6 milyar dolar ile üç ay aradan sonra ilk kez açık vermişti.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 2 milyar 279 milyon dolar fazla verdi.
Ödemeler Dengesi Aralık Verileri
Kaynak: TCMB

Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 2020’nin Aralık ayına göre 1 milyar 122 milyon dolar arttı ve 1 milyar 710 milyon dolara yükseldi. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, 1 milyar 306 milyon dolar kaydedildi.

Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, yıllık bazda 37 milyon dolar artışla 666 milyon dolar oldu. Söz konusu dönemde doğrudan yatırımlar 739 milyon dolar gelirken, portföy yatırımlarından 2.010 milyon dolarlık net çıkış yaşandı.

Bankalar yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili 72 milyon dolar net borçlanma yaptı. Yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 3.711 milyon arttı.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 1.364 milyon dolar artış ve Türk lirası cinsinden 526 milyon dolar net azalış kaydetti. Toplamda ise 838 milyon dolarlık net artış oldu.

Genel hükümet yurt dışından 48 milyon dolar, diğer sektörler 1.692 milyon dolar net kullanım sağladı. Net hata noksan kalemi Ocak-Kasım 2021 döneminde 527 milyon dolar olarak güncellendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu