Yatırım yapmaya başla!

Türkiye 2019 3. Çeyrekte Altın Rezervini En Fazla Artıran Ülke Oldu

Jeopolitik riskler ve küresel ekonomideki belirsizlik altına olan ilgiyi artırırken, Türkiye yılın üçüncü çeyreğinde altın rezervini 71,4 ton artırarak, en fazla alım yapan ülkelerin başında yer aldı.
Türkiye 2019 3. Çeyrekte Altın Rezervini En Fazla Artıran Ülke Oldu

Dünya Altın Konseyi (WGC), 2019’un üçüncü çeyreğine ilişkin altın gelişmelerini gösteren raporu yayımladı. Buna göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), diğer tüm ülkelerin bankaları arasında en fazla altın alımı yapan merkez bankası oldu. Türkiye yılın üçüncü çeyreğinde 71,4 ton altın alımı ile rezervlerini en çok artıran ülkeler arasında birinci sırada yer aldı.

Rapora göre bu yılın Ağustos ayında Türkiye’deki altın alımı 41,8 tonla tarihinin en yüksek seviyesini kaydetti.

Ağustos Altın AlımıSöz konusu alımlarla birlikte TCMB’nin toplam altın rezervleri 385,5 tona ulaştı. Raporda yer alan açıklamaya göre küresel anlamda artan jeopolitik riskler ve ticaret savaşları gibi gelişmeler altına olan talebi artırdı.

Küresel ekonomide yavaşlama ve resesyon beklentileri de riskli varlıkların cazibesini azaltırken, yatırımcılar altına yöneldi. Bu doğrultuda 17 trilyon dolara ulaşan negatif getirili tahviller de altının en ideal yatırım aracı olmasını sağlayan etkenlerden oldu. Yılın üçüncü çeyreğinde altın rezervini en çok artıran ülke Türkiye olurken, Rusya ve Çin de listenin üst sıralarında yer aldı.

Rusya’da söz konusu dönemde altın rezervi 34,9 ton artarak, 2 bin 241,9 tona çıktı. Rusya Merkez Bankası’nın altın rezervlerinin payı toplam rezervler içinde %20’ye denk gelirken, rakamsal değeri 100 milyar dolar oldu.

Çin yılın üçüncü çeyreğinde altın rezervine 21,8 ton daha kattı.

Çin Altın RezerviMerkez bankalarının alımları altın rezervlerinin artışında en büyük role sahip olurken, söz konusu dönemde küresel merkez bankalarında 156,2 tonluk altın artışı gerçekleşti. Sene başından bu yana 547,5 tonluk alım yapılırken, en çok alım yapan ülkelerin başında sıraya Türkiye, Rusya ve Çin yer aldı.

Altın bazlı yatırım fonları (ETF), 258,2 ton altın alarak, 2 bin 855,3 tona ulaşan portföyü ile rekor seviyeyi kaydetti. ABD’de altın alım fonları 184,9 ton artarken, bu artışın ABD Merkez Bankası’nın faizleri indirmesine bağlı olarak gerçekleştiği yorumlandı.

Amerikalı fonların elindeki altın miktarı, toplam miktarın %71,6’sına tekabül ediyor. Avrupalı fonlar ise söz konusu dönemde 55,8 ton, Asya’dakiler 14,3 ton alım yaptı. Üçüncü çeyrekte altın arzı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %4 artarak 1222,3 tona ulaştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum