Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin 10 Yıllık Tahvilleri 2018’den Bu Yana En Yüksek Seviyede

Ekonomi yönetiminde yapılan değişiklik sonrası yatırımcı güveni azalırken, tahvil faizlerinde 500 baz puanlık artış oldu.
Türkiye’nin 10 Yıllık Tahvilleri 2018’den Bu Yana En Yüksek Seviyede

Bu hafta sonu alınan ani kararla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanının değiştirilmesi TL varlıklarını kasıp kavurdu. Borsa İstanbul, dün olduğu gibi bu sabah da iki kez devre kesiciye girdi.

Gün ortasından sonra hafif toparlanma gösterdi. Döviz kurlarındaki ve hisse senetlerindeki hareketlilik devam ederken, Türkiye’nin risk primi ve 10 yıllık tahvil faizleri yükseldi.

Türkiye’nin 10 yıl vadeli tahvil getirisi, %6,45 artışla %19,23’ten işlem görüyor.
Türkiye'nin 10 Yıllık Tahvilleri Yükseldi
Kaynak: Investing

Bu seviye 2018 yılının ağustos ayından bu yana kaydedilen en yüksek oran oldu. Tahvillerdeki artışın bankacılar için endişe kaynağı olduğu belirtiliyor.

Analistler ekonomi yönetiminde yapılan değişiklik sonrası, yatırımcılarda güven endişesinin arttığına ve TL varlıklarının yeniden fiyatlanmak istendiğine dikkat çekiyor. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yarın öğleden sonra bankacılar ile toplantı yapacağı biliniyor.

Şubat ayında 290 seviyelerine inen CDS risk primi, son gelişmelerin ardından dün 480 baz puana sıçradı. Bu seviye 5 Ocak 2018 tarihinde 152,28 ile en düşük, 10 Mayıs 2020’de ise 643,15 ile en yüksek olarak gerçekleşti.

Uzmanlar cari açık ve kısa vadeli borç rakamları göz önünde bulundurulduğunda, risk primindeki yükselişin devam edeceğini düşünüyor. Bugünkü işlemlerde ise 438 puana geriledi.

Ekonomi politikasının önümüzdeki dönemde nasıl şekilleneceği belirsizliğinin, yatırımcıları kaygılandırdığı aktarılıyor. Bu arada Londra swap piyasasında gecelik TL faizi %1400 ile son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum