Yatırım yapmaya başla!

İhracat Ürünlerini Taşıyan Türk Tırları Macaristan Engeline Takılıyor

Türk ihracat ürünlerini taşıyan tırlar, Macaristan’ın koyduğu baz kotalar nedeniyle sınırda bekletiliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Macaristan seyahatinde bu soruna çözüm getirecek görüşmeler yapması bekleniyor.
İhracat Ürünlerini Taşıyan Türk Tırları Macaristan Engeline Takılıyor

Türk ihraç ürünlerini taşıyan Türk tırlarının Macaristan’ın koyduğu bazı engeller nedeniyle sınır kapılarında beklediği öğrenildi. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada; Türk tırlarının Macaristan’ın ulaştırma politikasındaki bir takım bariyerleri sebebiyle ihracatını istediği düzeyde yapamadığı bildirildi.

Yapılan açıklamada Türk taşımacıların, Avrupalı müşterilere ürünlerini teslim edemediği belirtildi.

Macaristan EngeliMacaristan tarafından verilen yetersiz transit kotası nedeniyle, Türk tırlarının Avrupalı müşterilerine ihraç ürünlerini ulaştıramadığı ve bu durumun Türkiye’de üretimi ve yatırımı olan Avrupalı firmalar ile ihracatçıların önündeki önemli bir engel olduğu kaydedildi.

Macaristan’ın getirdiği bazı engeller yüzünden Kapıkule sınır kapısında; Belçika, Almanya, İngiltere, Hollanda, Slovekya, Polonya ve Çekya’ya gidecek olan ihraç ürünü yüklü olan onlarca tırın, 1 hafta sonra dağıtılacak kısıtlı geçiş izin belgesinin dağıtımını beklediği bildirildi.

Avrupa’ya yapılan ihracatın başında yaş sebze-meyve, kimyasal maddeler ve otomotiv ürünleri yer alıyor.

Avrupa’ya İhracatUluslararası Nakliyeciler Derneği’nin yaptığı açıklamada, Avrupa’ya yapılan ihracat arasında; kimyasal madenler, yaş sebze ve meyve, otomotiv, demir-çelik ürünleri, plastik madenler ve yarı mamuller oluşturuyor. Ancak söz konusu engeller nedeniyle bu ürünler yerine ulaştırılamıyor. Bu durumdan ise Türk ihracatçısı kadar Avrupalı ortaklar da olumsuz etkileniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 6. Dönem Toplantısı’na eş başkanlık yapmak için Budapeşte’ye gitti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VarankBakan Varank, 25 – 26 Haziran tarihleri arasında KEK Toplantısı’na katılacak. Aynı zamanda Türk ve Macar iş insanlarıyla bir araya gelecek. Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen, Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, İnovasyon ve Teknoloji Bakanı Laszlo Palkovics ile görüşmeler yapması planlanan Varank’ın Türkiye ile olan mevcut işbirliklerine yenilerini eklemek üzere görüşeceği biliniyor.

Bu toplantının Türk ihracatçılarının yaladığı sorunlara da çözüm getirmesi öngörülüyor. Macaristan’da resmi temaslarda bulunan Varank, ayrıca bu bölgedeki Osmanlı dönemi eserlerinden Gül Baba Türbesi’ni ziyaret etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum