Yatırım yapmaya başla!

Kur Riskine Karşı Türk Lirası Uzlaşmalı Vadeli Döviz İşlemleri Başlıyor

Reel sektörün kur riskinin yönetilmesi adına TCMB yeni bir ürünü uygulamaya koyacak. İşte Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz işlemleriyle ilgili detaylar;
Kur Riskine Karşı Türk Lirası Uzlaşmalı Vadeli Döviz İşlemleri Başlıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erkan Kilimci, reel sektörün kur riskine karşı yeni bir ürünün uygulamaya gireceğini açıkladı. Döviz kuru riski koruması sağlayacak ürünün ise Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz işlemleri olacağını belirtti. Yaptığı açıklamada; yabancı para cinsinden borçlanma dinamiklerinin, kur riskinden korunma mekanizmasının ve risklerin daha iyi anlaşılmasının fiyat ve finansal istikrar açısından önem taşıdığını vurguladı.

Erkan Kilimci, Finansal İstikrar Komitesi‘nin koordinasyonunda TCMB’nin çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

TCMB Fiyat İstikrar Komitesi Ortak Çalışma

TCMB’nin kur riskine karşı sağlıklı bir takip ve analiz mekanizmasının kurulması adına “Sistematik Risk Veri Takip Modeli” geliştirdiğini söyledi. Bu sürecin ilk aşamasının ise firma bazında yabancı para pozisyonunun, nakit akımının ve türev ürün kullanımının izlenebilmesi için kapsamlı bir veri seti oluşturduklarını belirtti. Bu şekilde kur riskinin yönetilmesinde daha etkin bir mevzuat çerçevesinin oluşmasına katkı sağlayacaklarını ifade etti.

“Vadeli döviz sözleşmeleri, döviz kuru riski yönetiminde en çok kullanılan ürünler arasındadır,” diyerek ürünün önemini vurguladı.

Döviz Riski için Vadeli İşlem Sözleşmeleri Önemli

Yeni işlemlerde vadeli olarak belirlenen döviz kuru ile vade tarihindeki döviz kuru arasındaki fark, TL olarak el değiştirecek.

Sözleşmeler TL Üzerinden El Değiştirecek

Böylece reel sektörün kur riski yönetimine katkı sağlanacak. Aynı zamanda ürünün yapısı gereği TCMB rezervleri etkilenmeyecek. Erkan Kilimci, bu işlemlerin ihale yoluyla döviz piyasası üyesi bankalar üzerinden gerçekleştirilmesinin söz konusu olacağını da açıkladı. Buna göre; döviz piyasası üyesi bankalar, vadeli döviz kuru ve miktarı teklifinde bulunacaklar.

TL uzlaşmalı vadeli döviz ürününde miktar ve vade, TCMB tarafından ilan edilecek. İhaleler ise geleneksel çoklu fiyat yöntemi ile yapılacak.

Geleneksel Yöntem ile İhale Yapılacak

Klasik vadeli döviz işlemlerinden farklı olarak işlem anında veya vade tarihinde, anapara değişimi yapılmayacak. Bu değişim olmadığı için TCMB’nin döviz rezervleri işlemlerden etkilenmemiş olacak. İşlemlere taraf olan bankalar, aynı işlemi müşterilerine veya farklı karşı taraflara sunabilecek.

TCMB başkan yardımcısı, kurdaki keskin hareketlerin, enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını bozabileceğini de sözlerine ekledi.

Enflasyon Beklentileri Fiyat Davranış Bozuklukları Düzelecek

Kilimci, finansal istikrar açısından firmaların olası piyasa dalgalanmalarından olumsuz etkilenmemeleri gerektiğini vurguladı. Risklerini etkin ve yeterli şekilde yöneten reel sektör firmalarının, kısa vadeli piyasa dalgalanmalarına karşı daha dayanıklı hale geleceklerini belirtti. Aynı zamanda bu firmaların faaliyet konularındaki kararlarını orta ve uzun vadeye odaklanarak yönetebileceklerini de söyledi.

Tüm bu çalışmalar kapsamında TCMB olarak yeni bir ürün üzerinde çalıştıklarını ve önümüzdeki günlerde uygulamaya gireceğini açıkladı. Döviz kuru riski koruması sağlayacak TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine başlamayı düşündüklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum