Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Jandarmasına En Teknolojik Denetim Gözlüğü!

Jandarma Genel Komutanlığı ve ODTÜ'lü bilim adamları tarafından, güvenlik güçlerine yapılan denetim gözlüğü oldukça şaşırtıcı özelliklere sahip!
Türk Jandarmasına En Teknolojik Denetim Gözlüğü!
Yorum

Haliyle teknoloji geliştikçe hayatımızın her noktasına bir şekilde etki ediyor. Yapay zekanın hakimiyeti günler ilerledikçe insan gücüyle yapılan iş ve mesleklerin unutulmasına zemin hazırlıyor. Şimdi ki haberimiz de özellikle güvenlik güçlerimizin sağlıklı ve hızlı çalışmaları için sağlam bir teknolojik gözlük var.

Jandarma Genel Komutanlığı ve ODTÜ‘lü bilim adamları tarafından geliştirilen “Takbul Gözlük” oldukça şaşırtıcı özelliklere sahip. Simülasyon Bilim ve Teknoloji Limited tarafından yazılımsal tarafı geliştirilen bu gözlüğün, emin olun Jandarmanın işini çok kolaylaştıracak.

İlk etapda 20 adet olacak Takbul Gözlük araç plakası, nüfus cüzdanı, pasaport ve ehliyet bilgi denetimi yapabiliyor.

Turk Jandarmasina En Teknolojik Denetim Gozlugu Odtu Bilim Adamlari

Görevli gözlüğü takıyor ve denetim gerçekleştirmek istediği tarafa bakıyor. Mobil internet ağı üzerinden veri alış verişi yapan gözlük, Jandarma Genel Merkezine bağlı olarak çalışıyor.

Gözlüğün yüz tanıma ve sahte plakaları da tespit edebilme özelliliği bulunuyor.

Turk Jandarmasina En Teknolojik Denetim Gozlugu Mugla Bodrum

Biliyoruz ki bazı yol üstü denetim çevirmelerinde ekipler belli bir arabaya kadar kontrol edebiliyor veya ihbar üzerine araç çeviriyor.

İşte bu Takbul Gözlüğü ile çok kısa sürelerde çok hızlı denetim gerçekleştirebilecekler.

Uygulama şu anda 10 ilde yapılmakta.

Turk Jandarmasina En Teknolojik Denetim Gozlugu Kimlik Pasaport Denetim

İlk başlatan Jandarma Genel Komutanlığı olsa da 20 adedin 10 tanesi Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim edilmiş.

Takbul Gözlüğü Muğla Bodrum‘da başlayarak, 10 ilde aktif kullanılacak. Kolay ve güvenlik açısından oldukça işlevsel. Kontrol için kenara çekilen araba sürücülerinin kimlik kontrolleri 5 – 10 saniye gibi kısa bir sürede bitiyor.

İlginizi Çekebilir :

Mark Zuckerberg Vr Teknolojisini Tanitmak Icin Porto Riko Kullandi
Mark Zuckerberg VR Teknolojisini Tanıtmak için Porto Riko Felaketini Kullandı!

Hele ki otobüslerde yapılan kontrolleri düşünürsek, gözlüğün analiz ederek sonuca varılması bir kaç dakika alacaktır. Buradan ODTÜ’lü bilim adamlarını tebrik ediyor, başarılarının devamanı diliyoruz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu